Login

Akce 360

Akce 360

Minulý měsíc mi padl do oka novinový článek, který mě trošku zamrzel (z estetických důvodů se vyhýbám expresivnímu výrazu). Uvádí se v něm, že v nedávné době byla vůbec poprvé v Čechách použita 3D videogrammetrie pro nafilmování a zmapování jeskyně – tuším Koněpruské. Jelikož jsme 3D videogrammetrii úspěšně použili ve spolupráci s Jirkou Šindelářem v Čechách v Chýnovských jeskyních již někdy před čtyřmi lety a to hned pod vodou, obrátil jsem se na našeho dvorního kameramana Mejlu Dvořáčka s pobouřeným dotazem „co to má znamenat a co si o tom myslí?“

Mejla ve snaze uklidnit mě, uvedl obsah novinového sdělení na pravou míru. Nejedná se o první použítí 3D videogrammetrie (které vypadá, že máme na svém kontě v jeskyni opravdu my), ale že byla použita pro 3D videogrammetrii vůbec poprvé kamera 360°! A protože je to profík znalý, hned doplnil mnoho výhod této technologie a rozplýval se nad jejími možnostmi.
Naše skupinová ješitnost, neznaje hranic, nás žene ke snaze učit se a používat moderní technologie. Hned se nadšeně dozvídám, že i my už plánujeme seznámení s podobnou technikou. Dobrá – vypouštím páru a natěšený konstatuji, že „kdo chvíli stál, stojí opodál“…

Pro naše první otestování kamery 360° vybíráme oblíbenou a dobře známou tréninkovou lokalitu - Tomáškovu propast - v Českém krasu u Berouna. Klasická noční rychlovka ve čtyřech lidech je osvědčená kombinace pro efektivní průběh akce. Bereme s sebou kromě kamery všechna možná potápěčská světla, protože mají skvělý výkon a dosvit. Jak se v minulosti ukázalo, pro úspěšné filmování rozsáhlejších podzemních prostor by kameraman potřeboval světlo s intenzitou „atomového výbuchu“, takže saháme i do starších zásob. Při natáčení tak „zazpívají“ i některé moje experimentální tuningy high power LED, což mě samozřejmě těší.

Ovšem zásadní je zařízení jiné. Kameru 360° máme zapůjčenou od našich přátel z Divesoftu, za což jim patří náš nesmírný dík.

Akce proběhla podle plánu. S Michalem vystrojujeme cestu, Petr s Jakubem mezi tím připravují koncept natáčení. Jednotlivé testovací úseky osvětlujeme jak to jen jde a Jakub pak trasu filmuje. Nasbíraná data předáváme ke zpracování našemu černému koni, který je na počítači v nejbližší době vyhodnotí a vytvoří požadovaný výstup. O výsledcích budeme informovat ihned jak to bude možné.

Věříme, že se podaří moderní technologie úspěšně implementovat i do "naší" badatelské činnosti a že nám smysluplně pomohou a zefektivní výsledky dlouhodobé práce. Děkujeme všem, kteří se na vývoji podílejí a pomáhají nám….

DrKozel

:::

Akce se zúčastnili:
Petr Chmel, Jakub Hečko, Michal Kout a DrKozel

...

 

Jakub Heško s kamerou 360° a Petr Chmel v Tomáškově propasti v Českém krasu připravují testovací natáčení foto (c) DrKozelTemnou Tomáškovu propast za okamžik prosvětlí silné lampy s kamerou 360° foto (c) DrKozelJakub Hečko v roli kameramana sestoupí do Tomáškovy propasti a nasnímá sféricky celý prostor foto (c) DrKozelA toto už je nasvícený prostor stejné propasti, připravený na filmování foto (c) Jakub HečkoJeden z možných zajímavých výstupů kamery 360° foto (c) Jakub HečkoPracovní výstup z kamery 360° v Tomáškově propasti v Českém krasu foto (c) Jakub HečkoJakub Hečko snímá obraz na kameru 360°. Ve sférickém obraze filmuje sám sebe. foto (c) Jakub HečkoJiný pracovní záběr z kamery 360° v Tomáškově propasti v Českém krase foto (c) Jakub HečkoPracovní záběr z kamery 360° z první pasáže nad etáží v Tomáškově propasti. Kameru obsluhuje Petr Chmel a pod ním stojí DrKozel a Jakub Hečko. foto (c) Petr ChmelDetail, kdy si Petr Chmel dovolil stoupnout na hlavu DrKozla, čímž se jejich vztah dost výrazně změnil foto (c) Petr ChmelKompletní tým v Tomáškově propasti u Srbska v Českém krasu zleva: DrKozel, Michal Kout, Petr Chmel a Jakub Hečko foto samospoušť (c) DrKozel

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign