Login
Danův side mount
15 - (17)
Danův side mount

Expedice Xibalba - podzim 2012 - závěrečná zpráva

Expedice Xibalba - podzim 2012 - závěrečná zprávaŠest členů České a Slovenské speleologické společnosti pokračovalo na podzim 2012 v objevování a mapování zaplavených jeskynních systému na Yucatánu. Po objevu 9 kilometrů chodeb v únoru se zaměřili tentokrát na jihovýchodní část jeskyně. Začátkem března tady Dan Hutňan se skupinou turistů nalezl v džungli nový cenot s názvem Shaman Ek (Šamanova hviezda). Povedlo se mu v cenotu na dvou místech doplavat až na vodící šňůru, nataženou po dlouhém plavání z cenotu Balam T´sal před rokem. Toto místo se mělo stát bránou do podzemního světa pro expedici Podzim-2012...

Cesta, která na jaře vypadala sjízdně pro kvalitní džíp, totálně zarostla. Tři Wranglery 4x4 se jen těžce probíjely každý den 3 kilometry dlouhým úsekem v džungli, kudy byl problém dojít i pěšky. Časté letošní setkání s hady, krovináře němého nevyjímaje, nás vystrašilo natolik, že pěšky nakonec nechodil nikdo. Radku Husákovi bylo přisouzeno jméno Hadař. Kam se hnul, tam se objevil had.

Po počáteční euforii z gigantických tunelů jsme začali systematicky mapovat každou odbočku z nich. Naše představa o volném pokračování na jih byla rychle zchlazena extrémními plazivkami. Stejně dopadly i pokusy na severu zkoumané oblasti. Jediný směr, kterým chodby volně pokračovaly, byl západ. Tady jsme narazili na Fracture zone area (uvádí ji Jim Coke) po dosažení vzdálenosti skoro jeden a půl kilometru od cenotu Shaman Ek. Projevila se množstvím depresí, zhroucených dómů, nekompaktním vápencem. Každý pohyb v tomto prostoru znamenal extrémní riziko snížení viditelnosti na nulu. Posledním ponorem v této části jeskyně jsme se částečně posunuli do krásně vyzdobených, i když menších chodeb.

Dlouhé, až 4 hodiny trvající ponory naše těla vydržela. Horší to bylo s technikou. Wranglery jsme vraceli do půjčovny značně poškozené, což se pravděpodobně projeví na bankovním účtu. V průběhu dvou týdnu jsme nakonec prodloužili systém K´oox Baal o dalších 9 kilometrů. Nalezli jsme dva nové cenoty a připsali si několik psychotraumat ze setkání s hady.

Celková délka jeskyně K´oox Baal je nyní 75 140 m. Zároveň si upevnila pozici čtvrté nejdelší zaplavené jeskyně světa s délkou propojených prostor pod vodou 73 600 m.Ladění cajků Muška jenom zlatá Jungle boys - oba Radkové Dan vlevo, Radek vpravo Karol honí hada Radek fotí panoramata Dan okukuje vstup Golfový trávník s panem domácím Soumar Míra Podvodní skutr na Danových zádech váží sotva 50 kilogramů Míra Cenot Shaman Ek Dan před ponorem Míra s Radkem pózují v cenotu Danův side mount Hadice Nenápadná kresba...

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://vimeo.com/89159235
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign