Login

Zpráva od našich instruktorů jeskynního potápění

foto: Jiří Urbanec

V rámci dokončování kurzů jeskynního potápění CMAS v srpnu a listopadu roku 2013 navštívili instruktoři ze Speleoaquanautu Jiří Čermák (JJČ) a Jiří Hovorka (JH) slovenské zatopené jeskyně Hlboko, Nová Brzotínská a Tornala. Mezi úspěšnými adepty kurzu CMAS CD2 byli mj. členové ZO ČSS 1-09 Niphargus: Ondřej Belica, Jana Červená, Jiří Urbanec a Jan Vodrážka. Dalšími účastníky z PKP byli Ivan Szatmári a Zdeněk Šraier.

 

Jaskyňa Hlboko, Jánská dolina, Nízké Tatry

Výcvik a revizní návštěva se uskutečnila ve spolupráci se Speleoklubem Nicolaus, s Ing. Peterem Holúbkem. Viditelnost kolem 10 m, teplota vody 10/6 °C. Ve vstupních partiích došlo k velkým přesunům písku, změnila se morfologie, fixní šňůra přetržena, nevhodně nataženy další 2 průzkumné, jedna tmavě červená. Za 2. sifonem je fix v pořádku, ale vzdálenosti na samolepkách mezi uzlíky jsou zničené. Další a poslední přerušení je na 120. m za balvanitým dómem, provizorně navázáno. Kolegové z Nicolausu nabídli 500 m horolana na vystrojení, které by vydrželo občasné povodně a mohlo současně sloužit jako zábradlí i pro obtížné přechody mezi sifony (aby např. nedošlo zase k protržení rukavice). Prolongace je pravděpodobně možná, ale ne asi v hlavním směru, po natažení fixu by podrobné mapování odboček a škvír mohlo se sidemount konfigurací přinést pokračování směrem ke Zlomiskům. Účastníci počítají s pokračováním akcí, Belica a Urbanec s technickým zajištěním fixu. JJČ měřil vodivost vody vně i uvnitř vyvěračky.

 

Nová Brzotínská jaskyňa, Plešivecká planina, Slovenský kras

Výcvik a revizní návštěva se uskutečnila ve spolupráci se Speleoklubem Rožňava, s Bartolomejem Šturmannem. Viditelnost kolem 10-20 m, teplota vody 8 °C. Přístupový chodník byl ukraden a tak je nutné balancovat na dvou kluzkých rourách, obtížný je i dlouhý transport jezery k sifonu. Došlo k velmi nepříjemnému pádu potápěče s vypuštěným kompenzátorem a bez automatiky do vody/bahna, ze kterého se skoro nemohl vlastní silou dostat. Bylo by vhodné cestu zajistit zábradlím z vypnutých lan. Ponory v hlavním směru končily neprůleznou úžinou a dále ukončenou prostorou, kam se nepodařilo proniknout ani JJČ se sidemount konfigurací. Možné pokračování ke zdrojnici vody (Zvonica a Šingliarka) bude možné jedině dříve, než před koncem hlavního tahu po zmapování všech možných odboček a škvír.

Informace z ledna 2013: voda nastoupala při záplavách o asi 4 m, průtok se o něco zvýšil, ale byla stále velice čistá.

 

Morské oko, Tornala, údolí Slané

V roce 2013 rozhodla Správa slovenských jeskyní, že Morské oko (Méleg víz) v areálu tornalského koupaliště je 18. zpřístupněná jeskyně a provozovatelem určila město Tornala. Počet vstupů potápěčů byl omezen na 4 za 14 dní, žádá se předem a s potápěči jde pod vodu průvodce, stačí základní potápěčská kvalifikace. Toto lze ale po osobní domluvě modifikovat. Cena byla zvýšena na 15 € za ponor. Podle potřeby zajistí správa koupaliště ubytování. Viditelnost srpen/listopad se pohybovala od  15/8 m, teplota 17/15 °C. Dobré na relaxaci a umytí špinavé výstroje :-).

 

Chýnovská jeskyně

Ve spolupráci se ZO ČSS 2-01 Chýnovská jeskyně (František Krejča) uskutečnili v prosinci Jiří Čermák a Jiří Urbanec ponor v přítokovém sifonu Homolova jezírka  za účelem prozkoumání odbočky na příčném zlomu na 80 m a hledání stropních jamek. Odbočka je slepá, resp. zanesená. Podařilo se vyfotografovat pěkně jednu stropní jamku a bylo vidět ještě jednu. Stropní jamky, časté v suché části jeskyně (Purkyňovo oko), byly původně připisovány erozní činnosti vody a nyní vznikla teorie o vzniku korozí na rozhraní voda - tlakový vzduch pod stropem. Proto tolik záleží místním jeskyňářům i spolupracovníkům z PřF UK (Bruthans) na zjištění a dokumentaci tohoto fenoménu pod vodou. Přístup je ztížen, protože původní malá kaluž pod sestupem ze štoly do plazivky byla pořádně velká a při návratu zvýšená hladina zcela uzavřela výstup a muselo se na nádech vodou. Suchou zrcadlovku se naštěstí podařilo zachránit ve vodotěsném kontejneru. Místní přislíbili pročistit odtok do Blátivé chodby, aby byly Homolovo jezírko za plazivkou zase přístupné suchou nohou (přesněji řečeno suchým zadkem :-).

JH

...

 foto: Jiří Urbanec foto: Jiří Urbanec foto: Jiří Urbanec foto: Jiří Urbanec foto: Jiří Urbanec foto: Jiří Urbanec foto: Jiří Urbanec foto: Jiří Urbanec

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign