Login

Vánoce se blíží, hladina zamrzá

Vánoce se blíží, hladina zamrzá

Důstojné předvánoční setkání s kolegy potápěči z klubu Speleoaquanaut bylo dílem společenskou událostí. Ovšem to by nesměl být náš tým, aby akce neměla přesah - slovy klasika Mejly Dvořáčka. Tenhle zpropadený filmař a fotograf měl samozřejmě něco za lubem. Požádal nás o spolupráci a tak se akce stala zároveň dílem akcí pracovní.

Jak víme, Mejla má fotografické oko, ale už mu nestačí fotografovat jenom obyčejnou přírodní scenérii, potřebuje mít aranžovanou scénu. K tomu mu má posloužit stromek pod vodou, v jehož větvích jistě najdou útočiště mnohé ryby a další živočišstvo. A tak se nedá nic dělat. Týmovou akci výjimečně nezahájíme oblékáním a soutěží - kdo bude první ve vodě, aby viděl nejvíc čistou vodu. Naopak. Akci zahajujeme s vázacím drátem, vruty, vrtákem, kladivem a dalšími oblíbenými nástroji Pata a Mata. Stojánek jak z večerníčku oblékáme na Mejlův fotografický stromeček. Stromek. No vlastně strom takovej menší. A teprve pak se může rozjet samotná akce.

Ale ještě jedno specifikum mělo dnešní potápění pod ledem. Ačkoliv už Čechy několik dní čelí podnulovým teplotám a ačkoliv meteorologové potvrdili hned několikrát teploty sahající až pod -10st (někde bylo v noci i -18st!), led na lomu tomu neodpovídal. Poměrně nečekaně tenká vrstva se chová velmi záludně. Procházení po ledě je doprovázeno varovným praskáním, pohupováním a u břehu se dokonce na několika místech pod nohou siláka Mirka led prolomil.

Náš kamarád z klubu Pragoaquanaut Honza Kotík se statečně chopil hasičské sekery a s DrKozlem vytvářejí na jezeře dva otvory. Oba tvůrci děr zvažují každý krok. Menší a drobnější Honza se pohybuje na tenkém ledě. DrKozel cítí nepříjemné pohupování a povolování vrstvy ledu a tak sotva kaprovkou vyřízne rovnoramenné trojúhelníky maže z hladiny. Připomíná to počítačovou hru, kdy pod nohama utíkajícího hrdiny podlaha mizí…

A do třetice, proč řežeme díry dvě? Inu to je prosté, protože nás navštívili spolu s kolegou Markem Švejdou jeho kumpáni z 1. plaveckého klubu otužilců Praha (PKO). Ne že bychom se do jedné díry nevešli, ale chlapci se rozhodli podplavat pod ledem z jedné díry do druhé na nádech. To vyžaduje morál na druhou. Na nádech pod ledem a ještě ve třístupňové vodě (na rozdíl od nás, potápěčů, oni mají na sobě jen plavečky a čepičky). Klobouk dolů, pánové.

Ale teď už k samotné potápěčské akci. Proběhla bez problémů, všechny úkoly se podařilo naplnit a po konzumaci vynikající klobásy s beraními rohy nebo nakládanou okurkou, zapíjené horkým čajem akce končí. O zázemí na břehu a o hostinu se dílem postaral klubový předseda Mirek a dílem nestor klubu Petr Černý za což mu patří velký dík.

Veselé Vánoce…

DrKozel

...

 Akce se zúčastnili

za Speleoaquanaut:

Mirek Manhart, Petr Chmel, Miloslav Dvořáček, Martin Hutňan, Rafal Krzewinski, Radek Teichmann, Pavel Smolík, Petr Černý, Marek Švejda, DrKozel

hosté:

Honza Kotík, Jakub Šimánek, Radek Šimánek a borci z 1. plaveckého otužileckého klubu Praha

...

 

DrKozel dělá díru do ledu. Když je potřeba něco přeříznout vždy to vyžaduje použití správného nástroje. Na led se nejvíc osvědčila kaprovka... foto (c) RafalV tom se liší náš klub Speleoaquanaut od Pragoaquanautu. Honza Kotík předvádí, že oni raději používají sekeru... foto (c) RafalZatímco na zamrzlé hladině probíhají závody šneků v plazení... foto (c) Petr Černý...na nádech podplouvají mezi dírami členové 1. plaveckého klubu otužilců Praha foto (c) DrKozelVše na břehu je prostě v pohybu foto (c) DrKozelPolsko český tým. Zleva Rafal Krzewinsky a Martin Hutňan. (Nemohu si odpustit poznámku, že Martin jakoby vypadl z oka tátovi a Rafal se tváří mimořádně odhodlaně, jak je polským zvykem) foto (c) DrKozelBorec Smolda se oblékl v autě a do akce vystupuje rovnou připraven foto (c) DrKozelNáš filmař, fotograf a iniciátor pracovního nasazení při dnešní akci. Slavný Miloslav Dvořáček se připravuje na ponor foto (c) DrKozelDalší mimořádná dvojice. Zleva Petr Chmel a Jakub Šimánek. Testovací piloti firmy DiveSoft foto (c) DrKozelZávěrečný potápěč dnešní akce - DrKozel se připravuje k ponoru. Komiksový hrdina, který se právě vynořil za jeho zády je nejspíš sám předseda Míra Manhart foto (c) Petr ČernýNa břehu mezi tím přichystal Petr svůj kouzelný stoleček, prý se jmenuje Prostřise... foto (c) Petr ČernýNaopak klubová tabule byla pod taktovkou Mirka foto (c) DrKozelDebužírující skupinka gurmánů. Zleva Petr Černý, Radek Teichmann a zády Mejla Dvořáček. Povšimněte si jeho na ruby nasazené čepice, aby mu nezvlhla zevnitř, když jí má na mokré pleši foto (c) DrKozelPo vynoření má DrKozel zamrzlý úsměv a když to vidí, kouká jak puk... Voda plus 3, vzduch mínus 8 stupňů Celsia. foto (c) Petr ČernýNa závěr potápěči rozmrznou u všeohřívajícího ohně, aby si popřáli Štastné a veselé.... foto (c) Petr Černý

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign