Login

Únorová propast, nečekané ovoce

Únorová propast, nečekané ovoceNatáčení dalšího dílu našeho seriálu o čtvrtstoletí na Americe nás zavedlo do Únorové propasti. Naši kluboví nestoři se právě tady začátkem 80. let podíleli na průzkumech podzemních labyrintů slavného lomu...

Akce proběhla v sobotu 13. února 2016. Termín jsme vybrali tak trochu záměrně, abychom podtrhnuli vazbu s tehdejším objevem a názvem lokality. Podle původního plánu jsme měli k Únorovce dojít (resp. dobrodit) a tam propotápět a natočit, co se dá. Vzhledem k vysokému stavu vody však bylo nutné v podzemí lehounce zaimprovizovat a plán poněkud rozšířit. Přístupové štoly byly totiž místy zcela a místy téměř zcela pod vodou a tak bylo nutné systém štol odpotápět celý.

Ukázalo se však, že se jedná nejenom o perfektní potápění, ale rovněž se díky přítomnosti podvodní kamery podařilo mnohé nafilmovat. Z dokumentárních záběrů je patrné, že v zaplavených štolách vznikají mimojiné karsologicky zajímavé a nesmírně krásné útvary známé například i z Hranické propasti. Podvodním homolím, které jistě potěší nejen oko speleopotápěče, se dříve říkalo gejzírové krápníky. Jak se později dozvídáme, jedná se v našem případě o typickou ukázku tohoto přírodního jevu, nyní nazývaného raftové či sypané stalagmity. Na hladině plující vysrážený kalcit je na určitých místech bombardován kapkami vody stékajícími po stropě štoly. Následně je plující kalcitová vrstvička v tomto místě potopena a na dně vytváří postupem času osypový kužel. Zajímavé je i to, že úkaz v těchto částech nebyl našimi předchůdci pozorován a jedná se tedy o poměrně rychle vznikající jev. Přinesené snímky nadchly i odborníky z oboru, což vždy potěší...


Samotný průběh akce

Plán byl jednoduše nafilmovat co se dá a při té příležitosti ověřit a případně doupravit dosavadní známou dokumentaci lokality a prověřit současný stav jeskyně.

První skupina – potápěči se svým podpůrným týmem vstoupili do štol 5. patra. Druhá skupina jeskyňářů mezitím slanila do útrob lomu.

Potápěči odpotápěli systém štol včetně odboček až dospěli ke vchodu do Únorové propasti. Cestou nafilmovali ve velmi dobré viditelnosti zajímavé krasové pasáže. Potápěč Petr Chmel se nakonec propasíroval do samotné Únorové propasti, kde pořídil rovněž videodokumentaci aktuálního stavu.

Druhá skupina mezitím dospěla k protější straně puklinové jeskyně, kde u hladiny krátce vyčkala na vynoření potápěče. Převzala videotechniku a obě skupiny se vydaly k návratu opět svým směrem. Bylo tak ověřeno schůdné propojení mezi oběma částmi zaplavené i suché jeskyně. Byť prostory jsou velmi těsné a na potápění náročné.

Značně kalivý sediment, který z čisté vody udělá během zlomku sekundy černou tmu, poněkud komplikoval postup zpět a zejména Petrovi v jeskyni přidělal vrásky. Přesto se všichni 3 potápěči dostali bez problémů zpět a po asi hodině se vynořují ze štol. Podpůrný tým perfektně spolupracuje a tak celá akce trvala pouhé 4 hodiny.


Závěr

Akce byla úspěšná nad rámec očekávání. V nejbližší době budou dotočeny další záběry a již brzo publikován 3. díl našeho seriálu. V průběhu akce byly rovněž doplněny některé detaily v mapě oblasti. Byl zaznamenán výskyt zajímavého karsologického jevu. Byly ověřeny detaily současného stavu lokality.


DrK

 

Je zapotřebí upozornit, že lokalita je uzavřena veřejnosti z důvodů ochrany životního prostředí i bezpečnosti. Na lokalitu je přísný zákaz vstupu a je pod trvalým dohledem.

Akci bylo možné zrealizovat jen díky laskavému svolení správy objektu za což děkujeme...


...

Akce se zúčastnili:

Speleoaquanaut

potápěči: Petr Chmel, DrKozel, Lemi

film: Mejla D

Lezci: Švejda M, Švejda J, Pepa Kanta


Hosté

Podpůrný tým: Jan Onheiser, Alexandr Kadlec, Andrea

...

Brief před akcí Potápěč Petr si chystá sidemount DrKozel se svými cingrdlátky Třetí z potápěčů Lemi zatím asistuje a do vody se vydává až jako poslední Vchod do podvodního labyrintu Kamera na dně Mexika Slavná Gotika Rejža a kameraman v jedné osobě MejlaD Zahrádkáři Kersku Setkání před akcí, obě skupiny a support team Akce pochod před kamerou Asistenti s kameramanem DrKozel na hraně Podvodní kras ve štolách 5. patra - odborníci jásají Vysrážený sediment na hladině Podvodní vchod do Únorové propasti, zatím je vidět Štola do Mexika je součástí přísně střeženého objektu Vysoká hladina na dně Mexika Opouštíme štoly Návrat vysmáté druhé skupiny - mají za sebou 80 metrů vzhůru po laně (ne, nedrží se za ruce...) Druhá skupina - lezci - podává hlášení  Příjemný obědový závěr v Mořinské knajpě

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign