Login

Tajemná Ráfova dlaždice opět nenalezena

Tajemná Ráfova dlaždice opět nenalezena

Ve čtvrtek 7.9.2017 v odpoledních hodinách proběhla již šestá akce v novodobé spolupráci s Chýnováky (21. společná akce v Chýnově celkem - pozn. redakce). Cílem bylo nové zmapování nejvzdálenější a i nejhlubší části zatopené jeskyně a další zaměření Hlavní a Příčné chodby, která je páteří celého systému. Důvod druhého mapování je zpřesnit celkové zaměření jeskyně, na kterém si Franta - šéf chýnovských speleologů - velmi zakládá :-) . No jsme zvědaví na naše odchylky v měření. Dalším neméně důležitým úkolem je instalovat na předem vybraná místa na lajně výrazné body (vyrobené z červených florbalových míčků nastříhnutých tak, aby se mohly nasadit na již nataženou lajnu). Tyto výrazné body jsou důležité pro softwarové zpracování 3D mapy z budoucího videozáznamu.

Při vstupu do jeskyně jsme byli příjemně překvapeni opraveným a nově vybetonovaným vstupem. Po naší rádoby odborné prohlídce a mnohých pochvalných gestech, nám bylo řečeno: "To je pro vás chlapci, aby se vám pěkně lezlo." S těmito slovy jsme slezli do vstupní blátivé plazivky. V šesti lidech probíhal transport bez problémů a rychle, vytvořili jsme hada a nadvakrát jsme dvojitou potápěčskou výstroj dopravili k hladině. Je už znát, že jsme tam "skoro jako doma", člověk už ví, kde se zapřít, kde odpočinout a o který výstupek se vždy praští do hlavy!

Vlastní potápění jsme pojali jako dva sólo ponory. Petr rychle a bez velkého kalení projel na konec Příčné chodby k takzvaným Hodinám, kde začal mapování podél předem natažené lajny z minulé akce. Práce mu vcelku šla od ruky, což bylo vidět na záběrech z GoPro kamery, kterou měl na helmě. Na záběrech jsme viděli i zajímavé geologické útvary z kterých jsou Chýňovští vždy velice nadšeni. Po přeměření je Spodní chodba dlouhá 31m a dosažená hloubka je 43,4m!

Mezitím Pepa od hladiny Homolova jezírka mapoval Hlavní chodbu a pokračoval Příčnou chodbou. Místy byla práce dosti náročná, to když ho ve strmých částech Příčné chodby začal předjíždět kal, který si potápěč sám (i při sebevětší snaze nekalit) strhnul a neviděl na mapovací tabulku ani počítač. Při zpáteční cestě, standardně v nulové viditelnosti, byly na předem určené body nasazeny červené míčky.

Závěr potápění a zpětný transport ven z jeskyně proběhl bez problémů.


Akce byla zakončena v místní klubovně při čaji, kávě a výborném domácím štrůdlu, který nám upekla Hanička, místní jeskyňářka a velká pomocnice s transportem při minulých akcích. Po zhlédnutí videí, předání naměřených údajů, nezbytném debatování nad dnešním dnem a odvedenou prací jsme usoudili a Franta to potvrdil, že příští akce bude finálová a dojde k hlavnímu filmování podél natažené trasy s nasazenými červenými body. Tím dojde k vyvrcholení naší společné usilovné práce v podobě 3D mapy.

A Ráfova dlaždice opět nenalezena...

Pepa Kanta

 

Akce se zúčastnili

za Speleoaquanaut:
potápěči
Petr Chmel, Josef Kanta

podpůrný team
Rafa Krzewinski, Jan Hornych (host)

za Chýnovské jeskyňáře:
František Krejča, Luboš Hájek

...

 

Transport potápěčské techniky k jeskyni Chýnovští jeskyňáři čekají na potápěče Mezi tím potápěči mapují Nejzažší bod Chýnovské jeskyně - Pilíř Pepa si připravuje florbalové míčky - budoucí body k 3D mapování Chmelův akt Omejvačka po ponoru Tihle dva nikdy nezklamou...

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign