Login

Sardinia - Cala Luna 22.11.-27.11.2009

Sardinia - Cala Luna 22.11.-27.11.2009

1606 metres of cave space was maped on the just finished expedition of Sardinia - Cala Luna.

Na právě skončené expedici Sardinie - CALA LUNA bylo zmapováno 1606 metrů jeskynních prostor.Detailed report/ Podrobná zpráva

Team: Dan Hutňan, Martin Honeš, Radek Teichmann a Míra Manhart
Date: 22.11.-27.11.2009

22.11. odjezd ráno 7.30 od Orky, příjezd do Livorna cca 17.30, trajekt 21.00.

23.11. od trajektu hodinu deset jízdy autem a hned potom příprava na první ponor, dodělávání toho co kdo nestihl nebo si připravil jinak než měl. 12.30. jedeme k Fabiovi, vyvážit skútry v přístavu a jedeme na Cala Lunu. Trochu zmatků při zanoření (tak je to přeci první ponor), Martin si zapomněl pustin láhve ve dvojčeti a zjistil to až na 400 metru, Radkovi jede skútr jen na pomalou rychlost a zapomněl si v autě počítač. Dan a Míra zjišťují, že obléknout si side mount v kleče v mexické cenotu je podstatně jednoduší, než se navléci do všech láhví a stagí u člunu na moři. Úkol pro dnešek přemapovat část, která nám dělá v počítači zmatek (Martin, Radek) a Já s Danem, míříme až na konec do úžiny kde jinak než se side moutem neprojdeme. Cestou je charakter jeskyně odlišný. Střídá se čistá voda s brakickou a někde to i výrazně kalí. Hloubka jde od 4 metrů na začátku až do 37 m a zpět do 8 m, je to jak na houpačce. Před úžinou necháváme skútry a obě stage a jdeme nato. Úžina padá z 8 metrů do 17metrů a po 3 horizontálních metrech opět na horu do 8 metrů. Na konci vodící šňůry objevujeme ještě asi 30 metrů, ale je to komínem až na hladinu, kde to strašně kalí a tak se šňůra stahuje. Kluci mezi tím mapují předem určenou část v nejhlubších místech jeskyně. Ponor nám trval 140 minut s nitroxem s průměrnou hloubkou 1 6metrů, dekomprese 45 minut. Odpoledne si dáme vydatné jídlo v podobě čínských polívek na všechny způsoby a okolo deváté už všichni spíme.

24.11. Snídani a raní přípravu zvládáme rychle. Na 9.30 jsme u Fabia, naložíme flašky a za hoďku už míříme do Cala Luny. Na moři to dneska vypadá jako na větrném mlýnu. Fouká mistrál od pevniny a tak jedeme podél Bue Marina pěkně v závětří. V plánu je domapovat část jeskyně v hloubce okolo 26 – 37 metrů (Dan, Radek) a druhá skupina (Míra, Martin) začne mapovat další s odboček do které pak nakoukne i první skupina a půjdou naproti sobě. Obě části jsme zvládli zmapovat a Dan s Radkem domapovali ještě jednu krátkou odbočku. První skupině trval ponor 131 minut a druhé 105 minut. Zmapováno máme pro dnešek 465 metrů a objeveno 30 metrů za 1032 minut pod vodou. Na rozdíl od včerejšího ponoru to bylo o poznání lepší. Odpoledne si Dan dělá pořádek v počítači. Nesedí mu hloubky a některé body. Na večer máme dohodnuté posezení s Máriem, které bohužel nevyšlo, tak jsme si sedli na pizzu a dali dvě píva. Zítra nás čeká další mapování.

25.11. jako už obvykle vyrážíme na 9.30 k Fabiovi a na 10.30 už nakládáme věci do člunu. Moře je dnes krásně klidné a vítr se uklidnil. Dneska mapujeme pravou odbočku z 24 metrů směrem na údolí Cala Luny. Jdeme s náčelníkem jako první dvojka až na konec odbočky a mapujeme tady kruh s hladinou. Kluci jdou proti nám a u jedné z odboček by jsme se měli potkat. Po 144 minutách máme celou odbočku zmapovanou a nakreslenou. Při zpáteční cestě mapujeme ještě další zbylé odbočky z hlavní lajny. Celé odpoledne zadáváme naměřená data do počítače, každá dvojice má spoustu záměrů a ty jsou třeba zpracovat.

26.11. Tak dneska naposled, bylo to krátké, ale výživné. Poslední plán je všem jasný, musíme se pokusit najít nějaké pokračování. Martin s Radkem to jdou zkusit do Hasenmaierovi odbočky a já s Danem to zkoušíme na přímém směru až úplně na konci, tam kde jsme minule skončili. Bohužel, ale nic se nedaří a tak alespoň natahujeme těch minulých 30 metrů. Druhá parta je na tom stejně a tak to otáčíme a po 104 minutách jsme na člunu. V přístavu nakládáme věci rovnou do auta, ještě zabalíme věci z apartmánu, a ve tři se máme sejít s Fabiem a Leem. Leovi ukazujeme mapu a Dan dohaduje další postup. Pravděpodobně se na jaře pokusí zabarvit vodu v Su Molente a pak v Cala Luně uvidíme odkud by měl být hlavní směr. Něco před pátou vyrážíme na trajekt a v 20 hod už opouštíme trajektem Sardinii.

27.11. Z přístavu v Livornu vyjíždíme okolo sedmé. Celý den v autě a po 11 hodinách doma. Dohadujeme se na středu, kdy Dan vytiskne poligony a musíme dokreslit mapy.

Na celé akci se podílel Dan Hutňan, Martin Honeš, Radek Teichmann a Míra Manhart.


Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-vzpominkova-akce-na-martina-honese-1-293
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://vimeo.com/89159235
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.

Created by © 2008 - 2010 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign

Doporučujeme - Orca Diving potápění, kurzy