Login

Propast s okny, lom Mexiko a krvelačný had

Propast s okny, lom Mexiko a krvelačný had

Babí léto v sobotu 12. října předurčilo slunečný vývoj akce. Co víc si přát. Svatá trojice Lemi otec, Lemi syn a DrKozel si přivstala, aby se sešla v 7:30 na parkovišti u lomů Amerika. Dnes bude v oblasti pěkně rušno. Kromě všudypřítomných filmařů a očekávaného náporu lufťáků se tu začnou brzo sjíždět i členové našeho bratrského potápěčského spolku Orca. S Danem Hutňanem v čele budou potápět jezírka ve velkém lomu. Cesta naší trojice se však ubírá jiným směrem...

Cílem akce je provedení kontroly nedávno instalovaných postupových bodů v lomu Mexiko! O budování cesty k Propasti s okny jsme podrobně informovali v 1. díle článku "Propast s okny, lom Mexiko a akce Borhák".

Po obvyklém sestupu k portálu nad Deštivou jeskyní provádíme kontrolu prvního borháku. Jeví se jako pevný a proto DrKozel navazuje lano a začíná vystrojovat přemostění nad velkými skalními okny. Otec & syn Lemiové se bohužel minulé akce nemohli účastnit a tak alespoň v němém úžasu vyčkávají a přihlížejí velkolepé kráse lomu. DrKozel konstatuje, že s přemostěním je spokojen. Pokračuje slaněním k traverzovací pasáži před propástkou...

Včera byl informován, že k první kontrole cesty již došlo minulý týden nedočkavým Knakem a jeho kumpány a že z úst kritického kverulanta zazněly drobné výtky, byť ostatní z Knakovy tlupy byli spokojeni. A v tuto chvíli již DrKozel ví proč. A coby ješitný autor celého nápadu sice nerad, ale přesto musí dát sebekriticky Knakovi za pravdu, jeho brblání má své opodstatnění. Bude potřeba udělat ještě jednu akci a doinstalovat ideálně alespoň 2 až 3 borháky pod slaněním. Bez nich je totiž přechod mezi přemostěním a traverzem v drolivé skále velmi nepříjemný.

To už podobná slova zaznívají i z úst obou Lemiovců, kteří následují vystrojovanou pasáž. Trojice se schází a zajišťuje se nad Propastí s okny. Konstatuje, že zbytek traverzu je již zase OK. DrKozel navazuje lano a spouští se do malé propástky, čímž prozatím dovrší cíl cesty. Na dně čeká milé překvapení. Letmým pohledem registruje cosi, co připomíná tělo nehybného malého hada. Dříve než si stihne uvědomit oč přesně se jedná, asi dvaceticentimetrový ocásek se zavlní a mizí kdesi ve štěrbině. Vida ho - byl živý!

Za DrKozlem se vypravuje i Lemi Junior, který se rovněž protáhl nevelkým otvorem ve vchodu. Otec Lemi naopak trpělivě a s rozvahou vyčkává venku. Přecijenom sobotní slunce je lákavější než úzká štěrbina s krvelačným hadem v útrobách. Junior sice slaňuje k DrKozlovi, ale po vzoru otce i on projistotu otálí zavěšen na laně pár centimetrů nade dnem propástky. Teprve, když se DrKozel dušuje, že had je fuč, dotkne se Junior nohou pevné země.

Výstup a opuštění prostoru probíhá ve stejném pořádí, takže na Lemiho seniora zbyl nevděčný úkol sbalit nainstalovaná lana. Jako čerstvý padesátník a slovutný matador se však k akci staví čelem a úkol zvládá bez potíží. Stíháme ještě zamávat do Ameriky našim přátelům z klubu Orca a definitivně ukončujeme akci. 

Závěr: nainstalované jistící body splňily naše představy a očekávání. Bude však ještě zapotřebí dodělat několik borháků, aby cesta dostala rozumnou kontinuitu a byla dovršena a zajištěna její bezpečnost.

DrK

...

Akce se účastnili DrKozel, Lemi sen. a Lemi jun.
...
 
Lom Mexiko, neokoukatelný a stále fotogenický foto (c) Lemi juniorJižní stěna lomu Mexiko v sobě ukrývá systém štol i Deštivou jeskyni foto (c) DrKozelVe východní stěně lomu Mexiko vedle uzávěry štol 3. patra ústí malá Propast s okny (rudá šipka) foto (c) DrKozelKontrolujeme pevnost nového borháku instalovaného minulý měsíc.  foto (c) DrKozelPůvodní plaketka v tandemu s novým borhákem v pozadí foto (c) DrKozelDrKozel vystrojuje nové přemostění vytvořené nad Deštivou jeskyní v lomu Mexiko foto (c) Lemi juniorVchod do malé Propasti s okny připomíná hlavu kamenných obrů foto (c) DrKozelPortál do jeskyňky není z největších foto (c) Lemi juniorPropast uvnitř je však velice pohledná a útulná foto (c) Lemi juniorJunior sestupuje za DrKozlem na dno propástky foto (c) LemiPo vystoupání zpět se Junior chlubí otci, že překonal strach z krvelačného hada žijícího na dně! foto (c) DrKozelNa Lemiho připadl Černý Petr a jako poslední musí sbalit lana foto (c) Lemi juniorŠibalský úsměv slovutného padesátníka Lemiho prozrazuje, že má demontáž traverzu úspěšně z krku foto (c) DrKozelSpeleoaquanaut zdraví Orcu na dně Velké Ameriky. Filmaři v povzdálí mezi tím přemýšlí, jak přesvědčit Chucka Norrise aby připojil USA do USB... foto (c) DrKozel

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign