Login

Nové informační centrum Chýnovských jeskyní

Nové informační centrum Chýnovských jeskyní

Dnes, 13. června 2022, byl pro Chýnovskou jeskyni velký den. Po letech úsilí chýnovští jeskyňáři otevírají nové informační centrum. Na dílo jsou jak se patří hrdí a věru mají proč. Velmi působivě ztvárněná expozice seznámí návštěvníky s Chýnovskou jeskyní v několika rovinách. Historie, geologie, technika, podvodní průzkum... Výstava je umístěna v suterénu za tím účelem nově postavené historizující budovy - věrné kopie výtopny vápencového lomu Pacova hora. Turisté jí najdou jen pár metrů od hlavního vchodu do samotných jeskyní.

Vernisáže se zúčastnilo mnoho významných osob, byli přítomni ředitelé českých a slovenských jeskyní, zástupci firem a institucí podílejících se na výstavbě informačního centra, potomci prvních majitelů jeskyně, samotní jeskyňáři a další. Na slavnosti zahrál známý houslový virtuos Jaroslav Svěcený, který je s jeskyní rovněž mnoho let spjat…

Čím zaujme expozice? Pro komorní výstavy tohoto typu bývá bohužel často typické strohé pojetí ve kterém převládnou pouze plakáty se souvislými až úmornými texty a jen velmi málo exponátů. Chýnovští pojali informační centrum přesně pravým opakem! Vitríny doslova přetékají hmatatelnými důkazy existence podzemního světa.

V sekci věnované geologii najdeme celou řadu pozoruhodných nerostů. Vitrína věnovaná historii obsahuje nádherně zpracovaná modelářská díla dobových pecí na vápenec, důlních vláčků, nebo další historické předměty či jejich fragmenty.
A co nás nejvíce potěšilo je samozřejmě sekce věnovaná podvodnímu průzkumu. Pánové z Chýnova pro nás místem rozhodně nešetřili. Věnovali zaplaveným částem jeskyně opravdu značnou část prostory, čehož si pochopitelně nesmírně ceníme. K vidění je i stará potápěčská technika dokumentující dřevní dobu bádání, darovaná spřáteleným klubem Pragoaquanaut.

Ovšem hlavním lákadlem potápěčské sekce je z našeho pohledu velkoryse pojatý promítací sál. V čele improvizované jeskyně visí filmové plátno, kde je promítáno podvodní video natáčené v průběhu našich výzkumů. Video je nafilmováno, jak jinak, než naším dvorním filmařským mistrem Mejlou Dvořáčkem. Záměrně nepíšu sestřiháno, neboť se jedná o video bez střihu, což je taková třešnička na dortíku. Návštěvník si může sednout a v temnotě vychutnat pocit jeskynního potápěče proplouvajícího zaplavenou jeskyní.

Bylo mi ctí, že jsem mohl jako první napsat chýnovským věnování do Knihy hostů a mohl ho podepsat velkým podpisem Speleoaquanaut.

DrKozel

...

 

Na otevíracím ceremoniálu nechyběli významné osobnosti a zástupci skupin podílejících se na vybudování informačního centra Chýnovské jeskyně foto (c) DrKozelVedoucí Chýnovské jeskyně Karel Drbal (vlevo) předal při projevu slovo například i řediteli Správy jeskyní České republiky panu Lubomíru Přibilovi foto (c) DrKozelS jeskyní je spjat i houslový virtuos pan Jaroslav Svěcený, který k příležitosti otevření chýnovského infocentra zahrál dvě skladby. foto (c) DrKozelInfocentrum Chýnovské jeskyně je věrnou kopií výtopny v nedalekém kamenolomu v Pacově hoře. foto (c) DrKozelOtevřeno bylo přestřižením pásky foto (c) DrKozelV infocentru nechybí ani automatický průvodce foto (c) DrKozelVitríny v infocentru Chýnovské jeskyně jsou napapané exponáty foto (c) DrKozelOddělení geologie v infocentru Chýnovské jeskyně představuje celou řadu zajímavých nerostných exponátů foto (c) DrKozelZ výstavy se návštěvník může dozvědět například něco o historii těžby vápence, nebo o potápěčských objevech zaplavených prostor foto (c) DrKozelNejvíce nás samozřejmě potěšil promítací sál s filmem, který jsme pořídili v zaplavených částech Chýnovské jeskyně foto (c) DrKozel

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign