Login

Návštěva v Podtraťovce s kamerou č. 1

Návštěva v Podtraťovce s kamerou č. 1

8.5.2016 jsme zahájili sérii akcí z důvodu natočení videofilmu o Podtraťové jeskyni.

První akce začala v neděli 8.5. srazem na louce pod jeskyní. Za cíl jsme si dali natočení přípravy a transportu vybavení potřebného pro ponor dvou potápěčů. Vše probíhalo plynule až do okamžiku, kdy se měly otevřít odemknuté ocelové dveře zabraňující vstupu nepovolaných osob.

Nešlo to ani jedním směrem, dovnitř ani ven, jiný směr jsme nepředpokládali. Po vášnivé diskuzi, která byla přerušována marnými pokusy v trvání asi 15 min, se nakonec podařilo nejsilnějšímu členu skupiny Lemimu, určit směr otvírání tím, že se dvířka pohnula o jeden centimetr ven. Po dalších pěti minutách se nakonec povedlo dveře oteřít a filmováni mohlo pokračovat.

Transport do Hlavního dómu po žebřících směrem dolů je rutina a během 10 minut jsme měli materiál na dně dómu. Poté následoval transport již značně zúženou svislou chodbou k jezerní puklině a na betonové podesty, které zde vybudovali kolegové z Geospeleosu v 80. letech minulého století. Děkujeme za ně. Jsou neocenitelné v místech, která jsou v nejširším místě široká jako ramena středně rostlého jeskyňáře.

Nastrojení potápěčských lahví se neobešlo bez drobného zdržení, kdy si Lemi musel utáhnout středotlakou hadici na primární automatice. Dále při nasazováni sekundární automatiky objevil prasklou druhou středotlakou hadici, závady byly odstraněny díky vybavené Petrově krabičce poslední záchrany.

Ponor mohl začít. Teplota vody byla neuvěřitelných 10°C, doba ponoru 29 min a dosažená hloubka 61metrů. Během ponoru Petr pořizoval video nahrávku a to jen do 45 metrů, jelikož kejs na kameru je konstruován do 40 metrů. Dále byl prověřen stav vodícího lana, které je v dobré kondici.

Během ponoru ostatní členové skupiny navštívíli horní partie jeskyně a to konkrétně komín který vede ke druhému vchodu do Podtraťovky.

Po vynoření následoval transport vybavení ven z jeskyně a o trochu kratší zábava v podobě zavření vchodu.

Akce se zúčastnili za Speleoaquanaut Petr Chmel, Tomáš Lehmann, Josef Kanta, Piotr Kaminski, Mejla Dvořáček a jako hosti a významní tahouni Tomáš Lehmann junior a Martin Švastal.

MejlaD

...

Chystání cingrdlátek Transport lahví Tyhle dva nikdy nezklamou Lemi junior v díře Účastníci zájezdu Podtraťovka místy neni z nejširších Lemi Junior u měření vody Senior už přichystán k ponoru Meditace u měřiče vody

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign