Login

Jak to bylo v Kesselu?

Jak to bylo v Kesselu?Červenec 2017. Po vzoru našich kolegů, kteří navštívili rakouskou jeskyni Kessel už o týden dříve, domlouváme čtyřčlennou skupinu do dvou aut a v brzkých ranních hodinách vyrážíme směr jih. Přestože je pátek, cesta docela odsejpá až do okamžiku, kdy mi auto přestane táhnout a na displeji se objeví nápis Power of engine is reduced. Tak na volnoběh dojedem na nejbližší sjezd a zkušeně otevřeme haubnu motoru. Po třech minutách odborného zírání na běžící motor ho vypínáme a po opětovném nastartování nápis mizí. Asi se budu ucházet o místo v profi servisu...

Poté už cesta probíhala jak měla a za 5 hodin parkujeme 200 metrů od vývěru. Dlouhou dobu byl Kessel považován za samostatný systém až do roku 2003, kdy se jeden český spoleopotápěč Pavel Říha už naštval a po asi dvou letech návštěv Kesselu, kdy si natahal 18ti litrové lahve k druhému sifonu a ve společnosti druhého, Honzy Enčeva, proplavali 64 metrů hluboký a 480 metrů dlouhý sifon až do systému Hirlatz, který patří k nejdelším jeskyním v Evropě.

My takové ambice nemáme, jdeme propotápět první sifon, prolézt úzkou suchou část a podívat se do hlavní 60 metrové studny. A při té příležitosti Petr vyzkouší nově vyvíjený RB přístroj v bokové konfiguraci.

Plán akce je nastaven tak, že první dvojice Petr a Mejla jdou do jeskyně hned po příjezdu a druhá, která přijíždí o něco později, počká až po vylezení první. Systém má sice několik desítek kilometrů, ale Kessel je prostorově skromnější. Tudíž bysme se ve čtyřech ani pořádně nevešli.

Po hodinovém taháni vybavení k hladině sifonu nás přivítá nažloutlá, ne moc čistá voda. Škoda, třeba v druhém sifonu to bude lepší. První sifon proplaveme celkem svižně, i se pokoušíme o fotky, ale čistota vody neni příznivá. Vynořujeme se v suché části a sundaváme ze sebe lahve a pomocí ocelového lanka, které zde natáhli jeskynáři, transportujeme lahve a foťák na druhou stranu k hladině druhého sifonu. Prostorově a velikostně je to pro dvoumetrového chlapa trochu malé a tak jeskyní rezonuje dost sprostá ozvěna. Ale nakonec se po půlhodině daří dotahat lahve k začátku druhého sifonu a hurá do vody. Petr se zanořuje první a já beru foťák a po šňůře, kterou Petr odvíjí z bubnu, ho následuji. Voda není o moc čistější než v prvním sifonu, tak se ani Petrovi nedaří hned napoprvé najít cestu do hlavní 60 metrové studny.

Cestou v kalné vodě potkáváme utrhané zbytky šňůr, je to dost nepřijemné, bohužel síle jarní vody neodolá jen tak něco.

Otáčíme to v 35 metrech hloubky, je to opravdu kalné a není tu co dělat, snad jen se nezamotat do volně visících zbytků šňůr. Voda má 8 stupňů a po půlhodině se těším do plazivky, až se nadáváním zahřeji.

Vynořujeme se po dvou a půl hodinách trochu zklamaní, kluci Rafo a Pepa na nás už čekají nastrojení v jezírku a jsou dychtiví po informacích. Trochu je napínáme a pak stejně jdeme s barvou ven, Rafo je natěšenej, tak na poznámky na čistotu vody nereaguje a pospíchá pod hladinu. Vytaháme cajky, dáváme je sušit na parkovišti a jdem si pro pivo, které chladíme v jezírku a než stihnem otevřít plechovku, objevuje se světlo vracejících se kluků. Jim to trvalo jen dvě hoďky, ale proto, že Pepa rezignoval na vodu a do studny nešel a jak Rafo konstatoval, prý o nic nepřišel, po nás to bylo ještě kalnější. Jsme docela rádi, že se Rafo nezamotal do těch utrhaných šňůr.

Pomáháme klukům s cajkama a pivama z vody a jdem na parkoviště grilovat a vychutnat si chlazené pivko, jelikož na to voda v Kesslu byla dobrá.

U piva vzpomínáme na Pavla Chaluhu Říhu a Honzu Enčeva jak si museli užívat v té mrňavé plazivce s 18ti litrovými lahvemi, no klobouk dolů.

Mejla Dvořáček

...

 

Nepříliš ideální viditelnost v prvním sifonu foto (c) MejlaDPetr pózuje Mejlovi s boční montáží ReBreatheru foto (c) MejlaDPřed vstupem do rakouské jeskyně Kessel foto (c) MejlaDÚzké pasáže mezi 1. a 2. sifonem foto (c) MejlaDAutor článku Mejla na selfíčku foto (c) MejlaDPřetahování cajků foto (c) MejlaDVstupní jezírko do sifonu Kessel, Rakousko foto (c) MejlaDDruhá dvojice speleo potápěčů Ráfa a Pepa se svými mazlíčky foto (c) MejlaD

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign