Login

EXPEDICE SARDINIE 2022 – BUE MARINO

EXPEDICE SARDINIE 2022 – BUE MARINO

Jeskyně zdaleka nevydala všechen svůj potenciál...

Konec října je již tradičně termín pro podzimní část expedice Sardinie 2022 - zaměřujeme se výhradně na jeskyni Bue Marino.

Tentokrát jsme složení z několika ZO ČSS: 1-10 Speleoaquanaut (Míra Manhart, Petr Chmel, Jakub Hečko), 5-05 Trias (Jakub Vokřál), 2-02 Šumava (Láďa Fric) a kolegové ze slovenského Speleodiveru (Karol a Barbora Kyškovi, Mišo Plankenbuchler, Martin Tkáčik, Dušan Hablovič) a jejich kamarádů speleologů, kteří nám pomáhají se zázemím a transportem materiálu (Jan Baranovič, Martin Budaj, Andrej Holovič, Lubomír Kollár, Silvia Tkáčiková). Tato expedice je letos v pořadí už čtvrtá a pro tento rok i poslední.

Cíle expedice jsou tři a všechny v severní větvi jeskyně Bue Marino. První je lezení komínu za dvacátým sifonem. Druhým cílem je přeměření polygonu a dokonalý průzkum sifonu Grande. Třetím cílem je najít pokračování za sifonem Grande v jižní větvi, kde byl ukončen průzkum v roce 2006 (Honeš, Čermák).

21.10. Hned po našem příjezdu se věnujeme vytvoření zázemí ve vstupním portálu jeskyně a transportu potřebného materiálu k 17. sifonu severní větve. Potápěči transportují potřebné tlakové láhve na sedmistý metr, kde je zbytek týmu transportuje suchou částí před 17. sifon.

22.10. Druhý den se vydáváme se zbytkem materiálu k 17. sifonu a rovnou pokračujeme s transportem materiálu pod komín za 20. sifonem. Znamená to přetransportovat čtyři sifony a cca 1,5km suché části jeskyně s kompletním potápěčským, lezeckým a dalším vybavením, které budeme potřebovat k dalšímu postupu jeskyní. Pod komínem se rozdělujeme.

Potápěčský tým (Petr s Jakubem H.) pokračuje další čtyři sifony a zahajuje přemapování sifonu Grande. Mají na zádech rebreather a záložní 12l láhev. Celá akce jim od začátku jeskyně trvá 12hodin, ale všechno, co bylo naplánováno, mají splněno. Mají kompletně nový polygon a mapu Grandu, která nám chyběla v aktualizaci mapové části této větve.

Lezecký tým (Láďa, Kuba a Míra) zůstává pod komínem. Mládí vpřed a tak Láďa s Kubou postupují komínem do cca 120m, kde vrtají a strojí. Postupují o cca 15 výškových metrů. V komíně je patrná i možná paralelní chodba, která jim komplikuje vrtání plaket v daném místě. Míra je zatím hlídá pod komínem. Akci ukončují po třech hodinách a po celkově 10 hodinách jsou zpět na základně v portálu jeskyně.

Transportní potápěčský tým (Karol, Martin T. a Dušan) dotáhl postupové láhve, skútr a potřebný lezecký materiál pod komín. Nebrání mu nic k návratu. Myslím, že si mákli pěkně.

23.10. Dnes si zasloužíme odpočinek nebo alespoň zvolnění tempa. Karol, který tu byl o týden dříve a připravoval půdu pro příjezd, dnes odváží Barču na letiště a cestou se zastaví u Roberta Loru. Petr s Jakubem H. se odpoledne vydávají na Mezzo (střední větev jeskyně Bue Marino) zkouší veškeré hladiny od vstupu až po 1000m. Míra, Láďa, Kuba, Dušan a Martin B. se vydávají suchou cestou do údolí Cala Luny, kde před dvěma roky Sardové vykopali nový vstup do jeskyně. Je zde možnost potápět a tak i zkrácení cesty do Su Molente. Jeskyni Su Forrargiu jsme bez větších problémů našli, ale transport tu bude dost náročný. Jeskyně se asi po 80m rozděluje na dvě větve a na konci té lehčí části už byl ve vodě právě Roberto. Na druhou vodní hladinu se nám nepodařilo dojít a po 500m se otáčíme.

24.10. Opět směřujeme na sever. Jedna dvojice a jedna trojice potápěčů překonává společně úvodní části severní větve, aby se za 20. sifonem rozdělila. Láďa, Kuba a Martin zůstávají u komínu a pokračují v nekonečném lezení. Dnes se jim, vzhledem ke složitosti terénu, podařilo vylézt „jen“ 7 výškových metrů, ale za to už zase mají pevnou část stěny, ve které kotvy drží spolehlivě. Po ukončení práce v komínu ještě vystrojují spodní – únikovou cestu z paty komínu. Tentokrát je tu s nimi po celou dobu Martin T. Dvojice Míra a Karol pokračuje v potápění dalších šest sifonů a využívají podvodní skútr, který sem kluci při předchozí akci dotáhli. Za sifonem Grande se vydáváme do jižní větve, ve které od roku 2006 nikdo z nás nebyl. V našich záznamech je popis, že jeskyně končí blátivým výlezem. Dalších deset sifonů a jezer nám trvá doplavat na konec šňůry. Chodba tu opravdu končí v rádoby průlezné blátivé části. K našemu nadšení objevujeme asi 10m před koncem odbočku s možností pokračování. Plaveme chodbou 162m v nové části a pro nedostatek vzduchu otáčíme. Chodba tu vede dál a je další možnost pokračovat tímto směrem. Cesta zpět jde pomalu, ale s o to větším nadšením. Když se vynořujeme za 21. sifonem, vidíme světla kluků, kteří makali na komíně. Pomáhají nám s transportem a společně se pak vracíme na základnu, kde už všichni čekají, jak to všechno dnes dopadlo. Petr s Jakubem H. dnes byli opět na Mezzu a dokreslili některé hladiny a nejasnosti, které byly při předchozím ponoru. Dnes už máme jasno o všech stávajících hladinách až do vzdálenosti 2000m.

25.10. Značně unavení včerejším výkonem si dáváme zasloužené volno a domlouváme se, že na 16h půjdeme všichni na 17. sifon přenosit věci a retransportovat vše na základnu. Zbylý materiál jsme včera zanechali před 20. sifonem a je třeba ho odtransportovat na 17. sifon. Toho se ujímá Petr s Jakubem H. Vyrážejí dopoledne Nakládalovkou na hráz na sedmistém metru, pak k 17. sifonu, kde jsou potápěčské lahve. Když se odpoledne balíme, potkáváme kluky, kteří stáhli materiál k 17. sifonu a ještě něco vynesli. Ostatní, jako jedna velká banda, vyráží také Nakládalovkou. Vlastně až na Martina s Dušanem, na ty čeká transport přes vodu. V půl deváté jsme všichni u večeře a plánujeme zítřejší balení.

26.10. Od rána se balí tábor a každý i svoje věci. Do 12.00 chceme mít vše vyvezené v přístavu. Plán se podařil a jsme na společném obědě, kde se dozvídáme, že María nám dohodla na druhý den ještě ponor v Su Gologone. Slovo dalo slovo a tak odjíždíme do Cala Sisine k přenocování a trochu suchého průzkumu.

Sardinie, jeskyně Su Gologone

27.10. Ranní přesun z Cala Sisine do přístavu, vyndat člun a hurá do Su Gologone. Tento vývěr sladké vody je pro potápěče obvykle tabu. Zákaz koupání, potápění a všeho s tím spojené. Na místě už je María a v pěti lidech absolvujeme takový sváteční ponor. Pamatuji si, že jsem tady kdysi byl pod vodou s L. Fancelem a Danem. Hluboká úžina tu padá do 120m. Voda jako křišťál. Turisté sem pro štěstí házejí mince. Petr má ještě za úkol kontrolu šňůry v 80m a ostatní se jen tak koukají, jak to vypadá. Teďka už balíme načisto, loučíme se s Marií a přepravujeme se do Olbie na trajekt.

Míra Manhart

...

 

Expedice Sardinie 2022 foto (c) SpeleoaquanautExpedice Sardinie 2022 foto (c) SpeleoaquanautExpedice Sardinie 2022 foto (c) SpeleoaquanautExpedice Sardinie 2022 foto (c) SpeleoaquanautExpedice Sardinie 2022 foto (c) SpeleoaquanautExpedice Sardinie 2022 foto (c) Speleoaquanaut

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign