Login

Balon, Sardinie a modelář Ondřej

Balon, Sardinie a modelář Ondřej

Záhadný komín v jeskyni na Sardinii nedává spát. Objeven byl v minulých letech na expedicích našimi česko-slovenskými týmy. Jak česká tak slovenská odnož naší skupiny věnovala už mnoho sil a pokusů odhalit jeho tajemství...

Když nás Dan v roce 2016 informoval, že se Slovákům podařilo vyšplhat pomocí lezeckého sloupu postupně do bezmála padesátimetrové výšky a komín stále nemá strop, začali jsme zvažovat jinou metodu průzkumu.

Náčelník Dan navrhoval použít dron. V nastalém „brainstormingu“ jsme však radiem řízenou kvadrokoptéru prozatím zavrhli z důvodu komplikací s pilotáží v tak úzkém a nepřehledném prostoru, přesto nebo právě proto, že někteří z našeho týmu mají s RC modely jisté zkušenosti. DrKozel tehdy navrhnul průzkum pomocí balónu, nejlépe meteorologického. Dostupnost byla však poměrně obtížná a tak Radek Teichmann vyšperkoval nápad na velké nafukovací párty-balónky! Tím vznikl jasný směr našeho dalšího počínání!

V téhle sestavě jsme postupně dávali hlavy dohromady a na dvou nadcházejících expedicích byly použity zajímavé konstrukce skládající se z několika heliem nafouknutých párty-balónů o průměru asi 80 cm. Na hroznu visela kamera GoPro, Beeps a světla, vše přidělané k šatnímu ramínku tejpou. K vypouštění jsme postupně vyvíjeli různé verze "home made" navijáků... Oba pionýrské pokusy na Sardinii však bohužel skončily popraskáním a pádem expediční sondy z obrovské výšky a zničením části elektronického vybavení. Výsledek však přesto přinesly. A jaký!

Z odmotaného vlasce jsme odměřili nečekanou výšku komína - téměř 300 metrů! A na SD kartách kamer GoPro byla v nejasném záznamu natočena horní pasáž komínu skrývající vysoko nad zraky pozorovatelů pukliny a možné perspektivní pokračování obřího jeskynního systému. Bomba, vyplatí se další průzkum!

Pro letošní expedici na Sardinii jsme proto požádali známého českého modeláře Ondřeje Eremiáše, který se již léta věnuje reklamním RC vzducholodím o pomoc. Ondřej se k úkolu k naší velké radosti postavil čelem a navrhl komplexní systém. Jeho speciální vzducholoď má tvar válce a je dimenzována pro nesení všech potřebných elektronických přístrojů. Kamenem úrazu a příčinou nezdaru našich předešlých pokusů byl materiál párty-balónků, který neměl šanci obstát v ostrém a nehostinném prostředí krápníkové jeskyně. Ondřej proto použil dvouplášťové řešení - speciální super lehký a při tom super pevný obal vyráběný technologií rip-stop a duši z lehkého přesto pro helium neprodyšného polymeru.

Vrchlík balónu nese kameru s vysílačem obrazu, výkonné světlo a baterie. Pod balonem je zavěšené servo, řízené pozemní obsluhou pomocí RC soupravy. Závěs opět obsahuje kameru GoPro, silné LED osvětlení a další baterie. Rezerva tahu balónu přesto zůstává dostatečná ke stoupání vzhůru.

K testům před odjezdem jsme si vybrali schodiště pětipodlažního činžovního domu v Praze, které svým tvarem resp. profilem napodobuje jeskynní komín na Sardinii. Přesto, že takový test není levnou záležitostí vzhledem k potřebným dvěma kubíkům helia(!), jeho provedení bylo nezbytné. Ukázalo drobné nedostatky, které se ještě musejí před expedicí stihnout dotáhnout do konce. Zároveň však vneslo do nové sondy důvěru a aktéři testu se rozešli s velmi dobrým pocitem z nového zařízení.

Věříme, že nová sonda pomůže při průzkumu velmi zajímavé pasáže největšího jeskynního systému Itálie - Bue Marino na Sardinii. Doufáme, že se našemu česko-slovenskému týmu podaří letos konečně poodkrýt jeho mysterium.

...

 

Schodiště pětipodlažního pražského činžáku nám poskytlo vhodný testovací prostor. foto: DrKozel (c) 2019Pohled do zkoumaného jeskynního komínu na Sardinii v Bue Marino foto: Rafa (c) 2018Nafouknutý speciální balón pro průzkum jeskynního komínu na Sardinii je testován na schodišti činžovního domu foto: DrKozel (c) 2019Radek se učí ovládat GoPro zavěšené na servu pod sondou. V pozadí je Ondřej Eremiáš - konstruktér celého systému foto: DrKozel (c) 2019Vrchlík balonu obsahuje druhou kameru, která pomůže při orientaci ve výšce a zjistí charakter stropu jeskyně foto: DrKozel (c) 2019Pro test průzkumného balonu se schodiště činžovního domu osvědčilo foto: DrKozel (c) 2019Loňský pokus o průzkum komína na Sardinii foto: Rafa (c) 2018Party-balony z loňské expedice měly poněkud infantilní design, ale posloužily foto: Rafa (c) 2018Poslední verze homemade navijáku fungovala dobře - autor nápadu DrKozel, konstruktér Radek Teichmann (na fotografii vlevo). Uprostřed stabilizuje soustavu Martin Hutňan s druhým pilotem Mirkem Manhartem stojícím zcela vpravo. foto: Rafa (c) 2018

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign