Login

Akce Lom Mexiko, Gotická štola, spolupráce s CMA a HS

Akce Lom Mexiko, Gotická štola, spolupráce s CMA a HS

Středa, 17. května 2017 podvečer. Na parkovišti u Závodů Mořina se setkáváme s nestorem a známým badatelem českého podzemí Laco Lahodou z CMA a se skupinkou kolem Dana Sedláčka z Hagenovy společnosti. Vládne krásný květnový den a tak můžeme konstatovat kliku na počasí. Vydáváme se směr lom Mexiko...

Cíl akce je slanění do Gotické štoly a asistence při pořizování dat k digitalizaci virtuální mapy podzemí. Laco Lahoda se fotografováním a dokumentací zabývá již léta velmi pečlivě a intenzivně. Na svých webových stránkách společnosti CMA prezentuje celou řadu působivých dokumentárních materiálů z historie i současnosti mnohých důlních děl. V současné době se věnuje tvorbě digitálních map podzemí umožňujících virtuální prohlídku pomocí vtipně vyřešeného enginu. Návštěvník jeho stránek si tak může například projít prostory dolů, do kterých nemá přístup, aniž by opustil svojí židli. Zároveň je díky obsáhlé dokumentaci skvěle "zakonzervován" stav dolu ke dni pořízení. Jak Laco sám říká, některé prezentované doly už doznaly jistých změn, ale přesto víme jak to v nich v době dokumentace vypadalo. 

Dalšími účastníky akce byli členové Hagenovy společnosti. Dan Sedláček a jeho společníci přivítali rovněž možnost podívat se do Gotické štoly. Pánové se zabývají mimo jiné postupným zpřístupněním atraktivních pasáží lomů Amerika. Turisticky značně vyhledávaná oblast se sama nabízí k vytvoření skanzenu, který by svým návštěvníkům aktivní a poutavou formou prezentoval historii těžby v této oblasti.

Naším úkolem naopak bylo vystrojení sestupové cesty a tím pádem technické zajištění akce. Protože je Laco zcela samostatně pracující jednotka, měli jsme po dobu jeho fotografování čas na exkurzi prostor s ostatními členy výpravy. Došlo i na vystrojení suchého komínu k hladině Únorové propasti, ve které jsme v roce 2016 filmovali náš dokument.

Zdařilá akce byla zakončena výstupem z lomu po laně a demontáží lanové cesty. Laco s Danem se vydali opačným směrem, aby přebrodili z části zaplavené dno lomu a vystoupali na povrch svážnou štolou.

Děkujeme Lomům Mořina za vstřícnost a umožnění využít jejich zázemí...

...

Akce se zúčastnili
Speleoaquanaut: DrKozel, Petr Chmel
CMA: Laco Lahoda
HS: Dan Sedlášek, Standa, Pavel
Externisté: Zbyněk Hainz, Michal Kout

...

Laco Lahoda - CMA foto (c) DrKozel 2017Přípravy na akci, zleva Laco (CMA) v rozhovoru s Danem Sedláčkem (Hagenova společnost), Pavel, Standa foto (c) DrKozel 2017Naše skupinka zleva: Zbyněk Hainz, Michal Kout, Petr Chmel foto (c) DrKozel 2017Petr vystrojil první cestu a teď se v portálu Gotické štoly suše usmál foto (c) DrKozel 2017Slaňování končí přímo v portálu Gotické štoly foto (c) Zbyněk 2017DrKozel vystrojuje druhou lanovou cestu foto (c) Zbyněk 2017Laco zahajuje sestup do Gotické štoly v lomu Mexiko foto (c) Zbyněk 2017Dno Mexika z pohledu lezce od přepínky foto (c) DrKozel 2017Laco uprostřed vertikály jednou rukou přepíná a druhou drží fotoaparát s utrženým poutkem foto (c) Zbyněk 2017Přepínka sousedního lana foto (c) DrKozel 2017Gotiská štola vypadá od přepínky nenápadně foto (c) Laco 2017Jacksonina cesta začíná právě tady foto (c) DrKozel 2017Dan Sedláček z Hágenovy společnosti zahajuje sestup do lomu Mexiko foto (c) Zbyněk 2017DrKozel navazuje lano, kterému chybělo k přepínce 3 metry. Vtipé zpestření, ale ´z cvičnejch´ dobrý...  foto (c) Zbyněk 2017Pavel ve funkci hlídky na nástupní stanici foto (c) Zbyněk 2017Laco Lahoda dume jak vyzrát na světelné podmínky  foto (c) DrKozel 2017Mezitím slaňují další účastníci do portálu Gotické štoly v lomu Mexiko na Amerikách foto (c) Zbyněk 2017Kuloárový rozhovor v portálu Gotické štoly. Zleva DrKozel, Standa a zády Dan Sedláček z Hágenovy společnosti foto (c) Zbyněk 2017Dno lomu Mexiko v květnu 2017. Mořina, lomová oblast Amerika Východ. foto (c) DrKozel 2017Slaněný Zbyněk v protisvětle foto (c) DrKozel 2017Základna jeskyňářů v portálu Gotické štoly. Umožní i příjemný odpočinek vleže foto (c) DrKozel 2017Typická štola lomů Ameriky  foto (c) Zbyněk 2017Vchod do čtvrté dimenze foto (c) DrKozel 2017Na dně překladiště v bahnitých temnotách vstoupil do DrKozla Hágenův duch foto (c) Zbyněk 2017Byl však osvícen Petrem u vstupu do Únorové propasti foto (c) Zbyněk 2017Únorovou propast kolmo přetíná Gotická štola na úrovni 4. patra foto (c) Zbyněk 2017Michal slaňuje úžinou do Únorové propasti nad hladinu zaplavené části foto (c) Zbyněk 2017Petr Chmel po pás v Únorovce uděluje instrukce kolemjdoucím foto (c) DrKozel 2017Odcházíme, někteří po laně... foto (c) Laco 2017...někteří po vodě foto (c) DrKozel 2017Nepatrnost lidská v porovnání s rozměrem portálu foto (c) Laco 2017Vystoupat 60 metrů je celkem příjemný počin na protažení kostry před spaním... foto (c) Laco 2017

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign