Login

Výsledky expedice XIBALBA 2012

Výsledky expedice XIBALBA 2012

Čeští a slovenští jeskyňáři - úspěšní na Yucatánu v Mexiku

Čtvrtá nejdelší vodou zaplavená jeskyně na světě doznala v průběhu expedice Xibalba 2012 dalšího prodloužení. Skupina českých a slovenských speleopotápěčů objevuje a mapuje posvátný podzemní svět starých máyů od roku 2003. Za tu dobu prozkoumali a zakreslili do mapy 75 kilometrů chodeb, zaplavených vodou.

V minulém roce se jim povedlo spojit dvě větší jeskyně – K’oox Baal a Tux Kupaxa do jednoho celku, dlouhého 56 kilometrů. K’oox Baal se tak propracoval na čtvrté místo ve světových tabulkách. Stal se také nejdelším vodou zaplaveným systémem na světě, který má podrobnou mapu.

Expedice Xibalba 2012 měla za cíl objevit možnosti pokračování podzemního labyrintu do dosud neznámých částí džungle. V několik desítek metrů vzdálené jeskyni Chun Che Chen objevili členové expedice 6 kilometrů chodeb. Nakonec se 24.2.2012 povedlo najít úzkou chodbu, která připojila tento menší jeskynní systém ke K’oox Baal. V dalších dnech postoupili speleopotápěči i do neprozkoumaných oblastí na jihu jeskyně. Nalezli zde komplex zatopených tunelů s nádhernou výzdobou.

V průběhu měsíc trvající expedice objevili potápěči dohromady 9 kilometrů neznámých chodeb. K’oox Baal dosáhl délky 65 kilometrů a upevnil si pozici nejdelší zmapované zaplavené jeskyně na světě.
Část expedičního týmu pracovala v suchých jeskyních. Podrobně zkoumali a mapovali tři jeskyně s pozůstatky mayské aktivity. Získané poznatky budou prezentovány na kongresu o mayských jeskyních.

Expedice Xibalba 2012 se zúčastnili speleopotápěči: Radoslav Husák, Daniel Hutňan, Martin Hutňan, Petr Chmel, Radek Jančar, Karol Kýška, Zdeněk Motyčka, Kamila Svobodová, Jan Sirotek.

Skupinu suchých jeskyňářů tvořili: Zdenko Hochmuth, Erik Kapucian, Alena Petrvalská , Juraj Petrvalský a Ján Vajs.

Zbytky čelisti, nalezené v jedné z chodeb Chun Che Chen Džunglové vosy se na nás vyřádily. Martin schytal čtyři pigára do zad, Karol do krku. Náčelníka píchnul komár do kotníku... no a ty vypadáš Petře! :-) Kolo nevydrželo nástrahy džungle Otec se synem táhnou džunglí Chlazená odměna po ponoru Ve vstupu do cenotu Chun Che Chen Cestu k cenotu Chun Che Chen jsme museli prosekat Příprava lahví na transport džunglí. Plníme u Easy Chango Jeskyně K’oox Baal je nádherná. Jejím nedostatkem je hrozná polňačka, kterou je nutné protrpět. Majitelem pozemku je Daniel Hernandez.

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign