Login

Skanzen Salvayovy lomy neboli Paraple

Skanzen Salvayovy lomy neboli Paraple

Ve výčtu skanzenů zabývajících se těžbou, nemůžeme zapomenout na oblíbené Salvayovy lomy (někdy též nazývané lom Paraple). Z dostupných materiálů se dozvídáme, že skanzen v prostorách bývalého vápencového lomu u Svatého Jana pod Skalou v Českém krasu budují nadšenci z klubu Barbora od poloviny devadesátých let . 

Zahájíme-li procházku do lomu právě od kláštera ve Svatém Janu, čeká nás po čertech strmá cesta do kopce, mající jistě sportovní přínos pro zadýchaný organizmus. Než se však na vrcholku odebereme vlevo směrem k lomu, můžeme se za odměnu vydýchat u kříže s neuvěřitelným rozhledem do kraje.

Dříve, než dorazíme do centra skanzenu, narážíme postupně na různé technické zajímavosti jakoby „odložené“ v terénu a dokonce vidíme i nějaké sochařské plastiky.

Doménou místních tvůrců je ovšem jednoznačně železnice. Jejich modelářský entuziasmus sálá na každém kroku. Nabízená až několikakilometrová (!) projížďka úzkorozchodným důlním vláčkem je bezesporu jedním z hlavních turistických lákadel nejen pro nejmenší. Kolejová trať je navíc každoročně mimo sezonu upravována a rozšiřována.

Ovšem kromě rozsáhlé expozice důlních železničních lokomotiv můžeme ve skanzenu obdivovat i další technické památky. Parní vrátek, fragmenty lanové dráhy a samozřejmě průvodcovanou exkurzi do lomové štoly.

Otevírací doba v sezóně, aktuální ceny vstupného i informace o historii lze vyhledat přímo na webových stránkách Salvayových lomů. Tamtéž jsou uveřejněny pozvánky na mimořádné akce, například výstavu úzkorozchodných železničních modelů, nebo slavnostní zakončení sezóny...

Mimo sezonu pak není skanzen v provozu, ale i tak mohou turisté navštívit zdejší kraj a alespoň si prohlédnout původní dochované lomové stěny.

Návštěva se dá určitě doporučit jak pro starší tak mladší zájemce včetně rodinek s dětmi...

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign