Login

Seminář ke 150. výročí objevení Chýnovské jeskyně

Seminář ke 150. výročí objevení Chýnovské jeskyně

Správa Chýnovské jeskyně uspořádala ke 150. výročí jejího objevení mnoho propagačních akcí a jednou z nich byl i odborný seminář v sobotu 12. 10. 2013 v Chýnově, perfektně organizovaný Karlem Drbalem a Františkem Krejčou.

Tématem bylo vystoupení několika generací objevitelů, současné průzkumy i vědecké výzkumy a otázky ochrany jeskyně i jejího širšího okolí. Na prvního badatele prof. Jana Krejčího (1825 – 1887), Barradeova současníka a oponenta, vzpomínala jeho pravnučka dr. Charouzová, filoložka, která ve svých 70 letech začala studovat paleolontologii na UK.

Největší ohlas mělo vystoupení 91 letého prof. Vladimíra Homoly, který v jeskyni intenzivně bádal těsně po válce a objevil Blátivou chodbu a přístup k přítokovému sifonu. Po něm pojmenované jezírko je dnes východištěm pro potápěčské akce proti proudu podzemního toku.

Další generaci, která vytvořila perfektní mapy jeskyně, reprezentovali geologové a jeskyňáři František Skřivánek, Jarda Hromas a Bóďa Kučera.

Potápěčské průzkumy Speleoaquanautu, které zdvojnásobily půdorys i bokorys jeskyně s neočekávanou hloubkou 46 m, jsem prezentoval osobně (pozn: autor článku - Jirka Hovorka) spolu s komentářem podvodního videozáznamu Mejly Dvořáčka (viz video pod článkem), který měl velký ohlas.

Podobný ohlas mezi přítomnými jeskyňáři mělo také aktuální oznámení, že potápěči Speleoaquanautu právě propojili na Sardinii jeskyně Bue Marino a Su Molente, čímž se dosáhlo celkové délky 26 860 m. Výsledkem je pozvání na další prezentaci na pravidelných čtvrtečních zasedáních geologů v Café Barrande.

Pro mne byla nejzajímavější práce kolegy Jirky Bruthanse z PřF UK ohledně geologie, hydrologie a z toho vyplývající morfologie Chýnovské jeskyně. Morfologií stropních hrnců („Žižkova střelba“) se zabýval Jaroslav Cícha a vyplynuly z toho další požadavky na potápěčský průzkum.

Velice pěkná akce jak pro jeskyňáře, tak i geology a chýnovskou veřejnost. Mezi přítomnými byli i kolegové ze Slovenska: Ján Zuskin ze Správy slovenských jeskyní a Ján Zrinka, který organizoval nedávnou stavbu druhého vchodu-tunelu do jeskyně, kde byla v těchto dnech osazena pamětní tabule rodině Rotbauerů, dlouholetým provozovatelům Chýnovské jeskyně.

Jirka Hovorka

...

Odprezentované video Chýnovských jeskyní z roku 2003 znáte i z našich stránek: 

 
...

 

Foto ze semináře:

Pamětní deska ke 150. výročí objevení Chýnovských jeskyní Luboš Hájek a prof Vladimír Homola Jirka Hovorka u mikrofonu Zleva: Jirka Hovorka, Luboš Hájek a prof Vladimír Homola Karel Drbal a prof Vladimír Homola Setkání dvou generací - vlevo Bóďa Kučera a Jarda Hromas, vpravo: František Skřivánek a prof Vladimír Homola Pan profesor v jeskyni Pamětní medajle ke 150. výročí objevení Chýnovských jeskyní

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign