Login

S čerty nejsou žerty!

S čerty nejsou žerty!

"Ta naše hospoda odshora, odsdola..." mi zní v uchu, když se porozhlédnu kolem. Sloupová síň prastaré pískovny zvané Pusté kostely II nápadně připomíná slůje pekelné ze známé Bočanovy pohádky S čerty nejsou žerty. A není to náhodou. V místním pískovcovém masivu se totiž opravdu filmaři realizovali. Přesněji v nedalekém lomu Pusté kostely I, který dnes pod názvem Pekelné doly provozuje motorkářský klub coby vyhlášenou krčmu. 

Ovšem ještě mnohem přesněji - procházíme se podél potoka - ne, říčky, pardon - Svitávky, jihovýchodně od obce Svitava u Cvikova. Zdejší kraj je bohatý jednak na pískovce a jednak na množství pozůstatků po různých mlýnech a dalších průmyslových staveních. K jejich provozu neodmyslitelně patřilo využití vodní síly. A tak kromě dodnes dochovaných kaverniček a už zmíněných dobývek písku je asi největším lákadlem nevelkého území zajímavá technická památka - 300 metrů dlouhý podzemní tunel sloužící v minulosti právě jako náhon. Pokud se do něho odvážíme vstoupit s vědomím, že se jedná o nestabilní nerost - pískovec - a je tudíž potřeba chovat se mimořádně opatrně a zodpovědně, čeká nás nejprve procházka v předklonu. Následuje překvapení v podobě velké síně, která má namále. Na protější straně se můžeme proplazit nízkým bajpásem, který nás po chvíli vrátí na hlavní štolu a na závěr ještě po čtyřech podlézt silnici vyzděným tunelem a opustit náhon u keramické dílny. 

Pokud ještě k tomu odlovíme dvě místní kešky, můžeme se těšit na příjemnou asi dvouhodinovou obchůzku vhodnou pro aktivní odpoledne. 

Není špatné si pro vstup do podzemí vzít baterku a dávat pozor na hlavu (nadšencům doporučuji nasadit si helmu - já jí neměl, ale samozřejmě se stydím...) 

A protože o pár kilometrů severněji protéká ještě potok Hamerský, kde o podobné ďoury rovněž není nouze, příště se pozastavíme i tam. Takže II. díl o pískovcovém podzemí v okolí Cvikova bude následovat někdy příště...

Pro úplnost - můžeme doporučit GCWKAF a nebo i GC3VWEY

...

P.S.: Teď jsou Pekelné doly z rozhodnutí vlády ohledně koronaviru uzavřeny, takže do baťůžku nezapomenout přibalit bagetu a termosku s čajem .-)

DrK

...

Pusté kostely II, tady to zavání peklem... foto (c) DrKozelPusté kostely II jsou vytesány do skály hned u silnice foto (c) DrKozelPusté kostely II, brána do pokel foto (c) DrKozelÚdolí říčky Svitávky u obce Svitava (Cvikov) foto (c) DrKozelPískovcový masiv u říčky Svitávky u Cvikova foto (c) DrKozelJedna z mnoha kaverniček v pískovci u Svitavy (Cvikov) foto (c) DrKozelVodní náhon, podzemní tunel u říčky Svitávka - obec Svitava (Cvikov) foto (c) DrKozelVelká kaverna v podzemním tunelu foto (c) DrKozelA ta samá kaverna z venčí, zhroucená skála nevěstí dobré konce pro technickou památku foto (c) DrKozelPlazivka - bajpas v podzemním náhonu na říčce Svitávka u Svitavy (Cvikov) foto (c) DrKozel

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign