Login

Myth dusted off - Silická Ĺadnica (28. a 29.7.2012)

Myth dusted off - Silická Ĺadnica (28. a 29.7.2012)

It is the second time we have visited one of the most interesting places in Slovak karst - Silicka Ľadnica.


V 80. letech to byli právě naši "staří" členové, kteří poprvé proplavali obávaný a náročný sifon Kufr a objevili tak zásadní pokračování této jeskyně. Byl to na tehdejší dobu veliký úspěch a ještě dnes jim patří obdiv za tenhle husarský kousek. Protože však byl na dlouhou dobu vydán zákaz vstupu do lokality, výzkumy na dlouhý čas utichly.

Teprve letošní rok se podařilo získat slovenským kolegům z Rožňavské skupiny Minotaurus výjimku od kompetentních úřadů, aby bylo možné pokračovat v kdysi započatých plánech. Nabídla se tak nečekaná příležitost k navázání mezinárodní spolupráce slovenských a českých jeskyňářů na obnovení činnosti v oblíbené jeskyni.

Začátkem letošního roku proplaval dnes již bohužel tragicky zesnulý Jirka Huráb opět obávaný Kufr. Díky mazané úpravě naplavené hrázky se mu navíc podařilo snížit o pár centimetrů hladinu nebezpečného sifonu a umožnit tak přístup jeskyňářům bez nutnosti potápěčského vybavení! Tím se otevřela důležitá cesta pro podrobnější průzkum vzdálených částí jeskyně...

...

Víkendová akce pod vedením Rožňavské skupiny byla zaměřena na zajištění nebezpečných úseků jeskyně pro bezproblémový postup. Dále na vymezování "povolené" cesty - je zde brán maximální zřetel na neporušení výzdoby. Členové Speleoaquanautu rovněž pomáhali spolu s dalšími jeskyňáři na zahájení přesného mapování a na přípravách pro další případné objevy zatím neznámých prostor v perspektivních částech systému.

Úspěšná akce byla tradičně završena nočním posezením se slovenskými přáteli.

---


Members of Speleoaquanaut: Dan Hutňan, Martin Hutňan, DrKozel, Matouš (jako host)

---

Slovenský kras Příprava do terénu Gejmbler Martin předvádí svůj oblíbený tool na dělání děr do podvodních příšer Ranní uvítání Petrem Kadlecem - díky, ovčí sýr byl znamenitý Své podvodní cajky si chystá i Radek Husák (štafle jsou pouze dekorace) Slovenský kolega Erik běduje nad svým pytlem Matouš a DrKozel razí před akcí mapovací čísla Slovenští bossové Silická Ĺadnica - gigantický vstup do útrob země Karol Kýška se v noci dobře bavil. Hutňan nikoliv... Porada Speleoaquanautů před akcí Martin pomáhá Matoušovi Dan už neví co by k tomu dodal U vstupu k propasti

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign