Login

POHORA.cz

POHORA.cz

Úspěch českých speleopotápěčů v Mexiku

Podvodní jeskyňáři Daniel Hutňan a Miroslav Manhart našli na mexickém Yucatánu spojení zatopených jeskyních systémů K´oox Baal a Tux
Kupaxa
a objevili tak čtvrtý nejdelší podvodní jeskyní systém na světě.

Oddíl Speleoaquanaut se výzkumem jeskyní na pobřeží největšího mexického poloostrova zabývá už od roku 2003 v rámci projektu Xibalba, jenž byl i podpořen v rámci Expedičního fondu. Koncem listopadu 2011 vyrazili na další cestu do Mexika Dan Hutňan s Mírou Manhartem s cílem zmapovat jeskyní systém K´oox Baal nedaleko města Tulum na jižním pobřeží Yucatánu a pokusit se najít spojení této jeskyně se sousedním jeskynním systémem Tux Kupaxa.

To se jím po 10 dnech hledání pod hladinou povedlo a spojením jeskyního systému K´oox Baal s délkou 36 km a systému Tux Kupaxa s délkou 20 km vzniknul čtvrtý nejdelší zatopený jeskynní systém na světě. Všechny tři delší jsou rovněž na Yucatánu - Ox Bel Ha a Sac Actun mají přes 200 km, třetí je Dos Ojos s 82 kilometry délky. Potápěči předpokládají, že by K´oox Baal mohl být propojen s 51 km dlouhým pátým nejdelším systémem Xunaan Ha, který leží nedaleko, pak by se K´oox Baal dostal na třetí místo tabulky
prezentované tamní speleologickou organizací Quintana Roo.

Pro lepší představu, jak to v yucatánských jeskyních vypadá, doporučuji podívat se na video z potápění jiné výpravy v jeskyním systému Tux Kupaxa.

Jelikož čeští speleopotápěči jsou především speleologové a až v zápětí potápěči, tak své objevy kvalitně mapují, K´oox Baal je tak i nejdelší zmapovanou jeskyní světa. V zahraničí bývají častější potápěči, kteří přešli do jeskyň, a tak jsou všechny větší jeskyně zmapované jen z velmi malé části.

Svým výzkumem Češi přispívají hned do několika oblastí. Již v minulosti našli v jeskyních kostry několika již vyhynulých živočichů. Průzkum jeskynních systémů je také podstatný vzhledem k plánované výstavbě nového mezinárodního letiště v Tulumu, kde je v projektu případné podtunelování území nutné zahrnout. Současné jeskynní objevy končí zhruba 5 kilometrů od plánované přistávací a vzletové dráhy.

V únoru poletí do oblasti další expedice, tak jim přejeme hodně štěstí!

Vyšlo: 23.1.2012
Napsal:Vojta Lejsek /POHORA.CZ

http://www.pohora.cz/adrenalin/uspech-ceskych-speleopotapecu-v-mexiku/

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign