Login

Slovenské sedumnáctky

Slovenské sedumnáctky

Slovensko, Skalistý potok 7.3.-8.3.2014. 

Je pátek večer a přestože je akce plánována na víkend a s předstihem, tak ze Speleoaquanautu vyrážíme pouze ve dvou. Petr Chmel a Martin Honeš. Cestou přibíráme Karola Kyšku ze Speleodiveru. Po příjezdu pod planinu ještě stíháme dvě hodiny spánku před zahájením akce v 7:00, kdy přijíždí Zdenko Hochmut, Stano Danko a další čtyři jeskyňáři. Plán dne je jasný. Narušit kamenný blok v sifonu 17.17, který brání dalšímu postupu.

V tomto počtu jeskyňářů vcelku snadno vše transportujeme k sifonu 17.14, do kterého se s Petrem po desáté hodině zanáříme a postupujeme snadno až k sifonu 17.17. Do posledního sifonu 17.17 se zanořuji již sám s bokovkami 2x6l a ověšen vším potřebným. Za čtyři minuty jsem u láhve, která zde leží od poslední akce. Vyměňuji hadici s 2. stupňem automatiky za inflátorku a napichuji rychlospojku vrtačky.  Výborně! Vše funguje jak má a konečně se daří pod vodou vrtat. Viditelnost postupně klesla na úplnou nulu a tak po spotřebování vzduchu z vrtné lahve odpojuji vrtačku a bez kontroly díla vyrážím zpět ze sifonu. Cestou nenalézám v nulové viditelnosti odloženou, odmontovanou automatiku, také ztrácím nářadí a bojuji s profilem sifonu. V již lepší viditelnosti vidím na budíku 17min, max. hl. 17m. Zakousnu automatiku, usměju se, jsem přeci v sifonu 17.17! Vynořuji se u Petra, který ani nestačil usnout. Společně cestou ven ještě vyvazujeme fix pro pohodlnější překonání sifonu 17.16 ručkováním. Po dobu našeho pobytu za sifony ostatní jeskyňáři zkoušejí na konci Kladenské chodby postup v závalu. V domluveném čase společně vylézáme z jeskyně.

Po vyhodnocení akce v nedalekém motorestu se loučíme a plánujeme pokračování za 2 týdny.

Zúčastněným (Petr Chmel, Martin Honeš, Karol Kyška, Stanislav Danko, Zdenko Hochmut + 4 místní jeskyňáři) děkujeme za pomoc.

 

Mahony.

Hlavní protagonisté - Zdenko Hochmuth (vlevo) a Dan Hutňanfoto: MejlaD © 2014Čajový dýchanekfoto: MejlaD © 2014Pověstný velký traverz nad vodopády......a jeho menší bratříček - traverz nad jezírkemPůvaby Skalistého potokaJazykyČásti s vystrojenou cestouPuklinyStále neobyčejně akční Zdenko HochmuthCestou k sifonu nacházíme mnoho fotogenických prvků...Ledové křídloDrobná výzdobaChodby MoriePotůček na dně puklinyPopraskané sintryVýzdoba v puklináchOdpočinek před akcífoto: MejlaD © 2014Potápěči Mahony a Petr Chmel se strojí do cajků. V pozadí slovenský pomocníkPokud nejde do vody sám Dan, ochotně pomáhá svým kolegůmfoto: MejlaD © 2014I Zdenko rád asistuje potápěčůmNořeníNořeníNež se potápěči vynoří, je možné sledovat další zajímavosti jeskyně...Krápníky v Tomášově Dómu...už lezouMahony vylézá ze sifonu po náročné akciTunýlek k malému traverzuV některých pasážích pomáhají nepříjemné provazové žebříkySvětlo na konci tunelu...foto: MejlaD © 2014Zříceniny na protějším kopciSpokojení muži po akci (zleva Mahony, Dan, Míra)foto: MejlaD © 2014Jak je patrné na detailu, Dan má jeskynní žloutenku a Míra s Mahonym rádi meditují...foto: MejlaD © 2014Na březnové akci se Karol chlubí Mahonyho macatým navijákemMahony (vlevo) a Petr Chmel (vpravo)Naši borci Zanoření do s17.14

Zpět na hlavní výpis

www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2010 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign

Doporučujeme - Orca Diving potápění, kurzy