Login

Silická ľadnica v březnu

Silická ľadnica v březnu

13. a 14. března 2015 jsme znovu vyrazili do Silické ladnice. Akce se zúčastnili: Petr Kadlec (Minotaurus), Ondřej Novák (Speleoaquanaut / Minotaurus), Tomáš Kolbábek (Býčí skála), Petra Hemzalová (Býčí skála), Petr Barák (Devon), Filip Doležal (Tartaros), Šárka Doležalová (Tartaros), Jiří Cének (Býčí skála), Tomáš Kočí (Myotis), Michal Kala (Býčí skála), Tomáš Koza (Tetín), Tomáš Komínek (Niphargus), Jan Vodrážka (Niphargus), Tomáš Svoboda (Devon), Boris Galvánek (Skupina Jána Majku), Vlado Koňa (Minotaurus)

První den akce byl vysoký vodní stav, takže sifon Kufr byl obtížněji překonatelný.

Alešovi Procháskovi se podařilo zprovoznit podvodní vrtačku, takže před 10m vodopádem potápěči nainstalováli druhý nýt s plaketou, na který bylo vyvázáno lano jdoucí přes první stupeň vodopádu. Nad druhým stupněm vodopádu byly nainstalovány dva nové nýty s plaketami a zavěšeno lano. Byl sbalen původní jednostopý provazový žebřík a vodopád bude nadále slézán jednolanovou technikou.

Byl propotápěn další sifon. Délka cca 6m, maximání hloubka cca 4m. Jde znovu o břit, za kterým je suchá prostora s nízkým stropem, kde nebylo možné ukotvit šňůru, protože stěny jsou pokryty bahnem, které odpadává. Není zde možnost vylézt z vody, stěny jsou víceméně svislé a vzhledem k velké hloubce je třeba stále plavat.Prostora je dlouhá cca 10m s odbočkami, strop je asi 0,75m nad hladinou. Vzhledem k nulové viditelnosti již při zanoření bude asi potrřeba osazovat v suchých částech nýty a plakety a na ně vyvazovat šnůru. Pod vodou jsou břity, hrozí zde uvíznutí šňůry v puklině.

Bylo osazeno a zaměřeno asi 20 mapovacích bodů od dómu U hříbku po přítok.

Délka akcí byla 12 a 10 hod.

V sobotu večer byla pro obyvatele Silice připravena přednáška o jeskyni spolu s ukázkou používaného vybavení. Přednášel Jaroslav Stankovič. Přenášku navštívilo zhruba 20 osob.


text: Ondra Novák
foto: Tomáš Svoboda a Jiří Cének

Vlado Koňa v portálu Silickej ľadnicePetr Barák u ledového splazu u vstupu do jeskyněVstup do (polo)sifonu KufrV polosifonu KufrŽebřik ve vodopádu před sifonem ONOZnovu v potoce pod domem U Hříbku

Zpět na hlavní výpis

www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2010 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign

Doporučujeme - Orca Diving potápění, kurzy