Login

Přednáška o výsledcích Expedice Xibalba 2012

Přednáška o výsledcích Expedice Xibalba 2012

Ve středu 11.4.2012 proběhla přednáška s Danem Hutňanem o průběhu a výsledcích mexické Expedice Xibalba 2012.

Text Jirka Hovorka:
Dan Hutňan (Náčelník, Slovák) poctil při svých občasných návštěvách východní polokoule také tradičně klub Barakuda, kde prezentoval poslední průzkumy a objevy z počátku tohoto roku, expedice Xibalba 2012..
Je nutné nezasvěceným připomenout, že práce jeho týmu ze střední Evropy se trochu vymyká yucatánským zvyklostem: jde o solidní speleopotápěčský průzkum, ne jen honění se za yardy nataženého polygonu. Jde o to, že solidní přístup s komplexním mapování umožní lepší poznání yucatánského aquiferu, ale především propojování dosud známých systémů. To v nedaleké budoucnosti povede do zápisu do Guinessovy knihy rekordů (i když to není účel snahy českých, moravských a slovenských nadšenců), ale mělo by to přispět k velice aktuální ochraně přírodního světového klenotu, nebo jinak draví developeři zničí přírodní, historický a speleopotápěčský ráj. Podmínky jsou zde velice příznivé, teplota vody 25 – 29 st. Celsia, viditelnost typu kam dosvítíš, tam vidíš. Na druhou stranu je obtížnost propojování nesmírná: stovky hodin pod vodou při mapování a totéž nad vodou při zpracování a zakreslení mapy. A výsledkem je stoupající renomé našich potápěčů a velký zájem místních bází o vypracované perfektní komplexní mapy zatopeného podzemí. Není tudíž náhoda, že na základě těchto komplexních speleologických informací propojil koncem minulého roku tým Dana Hutňana ze Speleoaqauantu dva význačné systémy K’oox Baal a Tux Kupaxa a tak se to stalo se svými 56 km 4. nejdelším zatopeným systémem na světě. A co je ještě důležitější, nejdelší komplexně zmapovanou zatopenou jeskyní, ne jen nic neříkající čáry polygonu!
Poslední expedice se zúčastnili také „suchý“ jeskyňáři v čele s význačným geografem Zdenko Hochmutem z Košické Univerzity a výsledkem byly další objevy a další perfektní mapy.
Objev 9 km nových chodeb dokumentoval Tomáš promítaným videozáznamem, který vzbudil pozornost neotřelým pojetím reportáže. Nikdo z návštěvníků nelitoval cesty na přednášku a lze doufat, že nadšení obětavců nepoleví, ale naopak přitáhne další následovatele. Dokud je čas, dokud příroda Yucatánu nebude pohřbena šílenými developery.
Mezi návštěvníky byli i vážení hosté zdaleka: Pekka Kaikumo z Helsinek za Svaz finských potápěčů a Imi Tóth z Bratislavy, z Lihhthouse. Takže se těšíme na další zprávy, na další objevy, na další fantastické podvodní snímky!
JH


Zpět na hlavní výpis

www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2010 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign

Doporučujeme - Orca Diving potápění, kurzy