Login

Novinky.cz

09.06. 2016
Novinky.czSpeleologové musejí vyrážet za velkými objevy do světa

Když doma objeví speleologové stometrovou jeskyni, považují to za mimořádný úspěch, protože podzemí Česka je již velmi dobře zmapováno. Za velkými objevy proto musejí vyrážet do zahraničí. Mohou se pochlubit nálezy světového formátu.

Čeští speleologové nescházejí při popisu zaplavených jeskyní v Mexiku, Černá Hora jim vděčí za objev své nejhlubší propasti Iron Deep, jejich expedice vyrážejí i do Číny nebo Venezuely. Daří se jim tam objevovat desítky kilometrů dlouhé nepopsané jeskynní systémy.
Kostra pravěkého lenochoda

Podzemí mexického poloostrova Yucatan je protkáno labyrintem jeskyní. Mnohé z nich jsou zaplaveny vodou a lze se do nich dostat jen v potápěčských oblecích malými jezírky v džungli.

Když v roce 2003 začali čeští speleologové bádat v jeskyni K’oox Baal, byly popsány jen tři kilometry jejích chodeb.

   V zahraničí máme šanci na světové objevy.
   Zdeněk Motyčka, ČSS

Dnes je popsáno neuvěřitelných 83,4 kilometru chodeb patřících do tohoto systému, jenž se tak stal třetí nejdelší známou zaplavenou jeskyní světa.

„K’oox Baal byla považována před naším příchodem z hlediska nových objevů za neperspektivní. Dokázali jsme opak,“ řekl Právu předseda České speleologické společnosti (ČSS) Zdeněk Motyčka. V podzemí tam našli i kostru dosud nepopsaného pravěkého lenochoda.

Zatímco v K’oox Baal byly letos popsány další neznámé části, speleologové se přesunuli do nedaleké jeskyně Sac Kai a objevili čtyři kilometry jejích chodeb. Zatím je známa asi do délky 11 kilometrů. Šance, že bude mnohonásobně delší, je podle badatelů velká.

V Česku je zhruba 3000 jeskyní. „Byly tu položeny základy speleologie jako moderní vědy. Slavný badatel Karel Absolon, který žil v letech 1877 až 1960, úspěšně bádal nejen v Moravském krase, ale i na Balkáně. Možná i to je jeden z důvodů, proč jsme úspěšní i v zahraničí,“ uvedl Motyčka.
Za objevy do Číny

Jeho kolegové nalezli např. v Černé Hoře zhruba kilometr nových chodeb v jeskyni Dalovica Pecina.

Jejich největší úspěch je ale z předloňska - objev tamní propasti Iron Deep, kterou zmapovali do hloubky 1162 metrů. Jen pro srovnání – je osmkrát hlubší než Macocha. A podobné mimořádné nálezy by se mohly zdařit v jihovýchodní Asii.

„Čína, Laos, Vietnam jsou regiony, kde by mohlo být sto takových našich Macoch, které čekají na objevení,“ uvedl Motyčka, který se nedávno vrátil z čínské provincie Šan-si, do jejíhož podzemí by se měli čeští speleologové vrátit spolu s čínskými kolegy za několik měsíců.

A zatímco plánují výpravy do těch nejodlehlejších koutů světa, umí se potěšit i z loňského největšího objevu v ČR, kterým bylo nalezení zhruba stometrové Kočárové chodby v jeskyni Býčí skála v Moravském krasu.

Vladimír Klepáč, Právo

vyšlo 8.6.2016 na serveru Novinky.cz:
https://www.novinky.cz/veda-skoly/405803-speleologove-museji-vyrazet-za-velkymi-objevy-do-sveta.html

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign