Login

Expedice Xibalba - podzim 2012 - závěrečná zpráva

Expedice Xibalba - podzim 2012 - závěrečná zprávaŠest členů České a Slovenské speleologické společnosti pokračovalo na podzim 2012 v objevování a mapování zaplavených jeskynních systému na Yucatánu. Po objevu 9 kilometrů chodeb v únoru se zaměřili tentokrát na jihovýchodní část jeskyně. Začátkem března tady Dan Hutňan se skupinou turistů nalezl v džungli nový cenot s názvem Shaman Ek (Šamanova hviezda). Povedlo se mu v cenotu na dvou místech doplavat až na vodící šňůru, nataženou po dlouhém plavání z cenotu Balam T´sal před rokem. Toto místo se mělo stát bránou do podzemního světa pro expedici Podzim-2012...

Cesta, která na jaře vypadala sjízdně pro kvalitní džíp, totálně zarostla. Tři Wranglery 4x4 se jen těžce probíjely každý den 3 kilometry dlouhým úsekem v džungli, kudy byl problém dojít i pěšky. Časté letošní setkání s hady, krovináře němého nevyjímaje, nás vystrašilo natolik, že pěšky nakonec nechodil nikdo. Radku Husákovi bylo přisouzeno jméno Hadař. Kam se hnul, tam se objevil had.

Po počáteční euforii z gigantických tunelů jsme začali systematicky mapovat každou odbočku z nich. Naše představa o volném pokračování na jih byla rychle zchlazena extrémními plazivkami. Stejně dopadly i pokusy na severu zkoumané oblasti. Jediný směr, kterým chodby volně pokračovaly, byl západ. Tady jsme narazili na Fracture zone area (uvádí ji Jim Coke) po dosažení vzdálenosti skoro jeden a půl kilometru od cenotu Shaman Ek. Projevila se množstvím depresí, zhroucených dómů, nekompaktním vápencem. Každý pohyb v tomto prostoru znamenal extrémní riziko snížení viditelnosti na nulu. Posledním ponorem v této části jeskyně jsme se částečně posunuli do krásně vyzdobených, i když menších chodeb.

Dlouhé, až 4 hodiny trvající ponory naše těla vydržela. Horší to bylo s technikou. Wranglery jsme vraceli do půjčovny značně poškozené, což se pravděpodobně projeví na bankovním účtu. V průběhu dvou týdnu jsme nakonec prodloužili systém K´oox Baal o dalších 9 kilometrů. Nalezli jsme dva nové cenoty a připsali si několik psychotraumat ze setkání s hady.

Celková délka jeskyně K´oox Baal je nyní 75 140 m. Zároveň si upevnila pozici čtvrté nejdelší zaplavené jeskyně světa s délkou propojených prostor pod vodou 73 600 m.Ladění cajkůMuška jenom zlatáJungle boys - oba RadkovéDan vlevo, Radek vpravoKarol honí hadaRadek fotí panoramataDan okukuje vstupGolfový trávník s panem domácímSoumar MíraPodvodní skutr na Danových zádech váží sotva 50 kilogramůMíraCenot Shaman EkDan před ponoremMíra s Radkem pózují v cenotuDanův side mountHadiceNenápadná kresba...

Zpět na hlavní výpis

www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2010 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign

Doporučujeme - Orca Diving potápění, kurzy